Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești a obținut primele trei puncte în noul sezon al Ligii a III-a. Costești, o impresie mult mai bună decât în Cupă

Sâmbătă, 12 septembrie, practic la trei zile distanță de precedenta întâlnire oficială din această toamnă, Minerul Costești și Viitorul Dăești s-au întâlnit din nou pe stadionul Municipal din Rm. Vâlcea. De această dată partida a contat pentru prima etapă din Seria a VII-a a noului sezon al Ligii a III-a. Confruntarea de miercuri s-a încheiat la scorul de 5-0 pentru trupa lui Mangalagiu. Antrenorul oaspeților avertiza, însă, că jocul din campionat va fi diferit. Și așa a fost. Formația pregătită de Marius Vlădoi s-a comportat mult mai bine, a dat o replică bună adversarei. A fost un meci mai puțin spectaculos decât precedentul, cu mai puține ocazii, dar, totuși, cu două goluri.

Oaspeții au reușit să împingă balonul în plasă pentru prima dată în minutul 33, însă reușita lui Talpoș nu a fost validată, arbitrul considerând că acesta a preluat balonul cu mâna. Imediat, însă, în minutul 35, s-a schimbat tabela. Vasile a preluat peste adversar și a șutat la poartă, aducând-o pe Viitorul în avantaj: 0-1. Aceeași diferență minimă a fost înregistrată și la pauză. În primele 45 de minute au avut și gazdele câteva faze de atac, printre care și o lovitură liberă din apropierea careului, executată de Rădulescu, însă finalitatea nu a fost cea dorită.

Dăeștenii au trăit periculos. Nu au reușit să se desprindă rapid și le-au dat ocazia celor de la Costești să spere. În minutul 65, Costea putea ducea scorul la 2-0, însă, din 3 metri, l-a luat la țintă pe tânărul portar al Minerului, Ștefan Popa, debutant în Liga a III-a. A urmat un șut bun al lui Rădulescu, care a trimis balonul puțin pe lângă poarta lui Marinoiu. Pentru câteva minute, Viitorul a făcut pasul înapoi. La un moment dat, la o învălmășeală în careul celor de la Dăești, gazdele au cerut și penalti, pentru jucarea mingii cu mâna. Jocul a continuat și până la urmă Dăeștiul și-a dublat avantajul. În minutul 78, golgheterul Ligii a III-a din sezonul trecut, Florin Costea, a pătruns în flancul drept și a trimis balonul pe sub Popa. A fost golul descătușării, care, practic, a închis meciul. S-a terminat 2-0, iar Viitorul Dăești și-a trecut în cont primele trei puncte.