FotbalDiverse

Viitorul Dăești, învinsă de Viitorul Pandurii Tg. Jiu în minutul 119, după o fază litigioasă

În urmă cu două săptămâni, Viitorul Dăești a reușit o calificare istorică în turul 4 al Cupei României, după ce a eliminat-o, la penalty-uri, pe Vedița Colonești. FRF i-a ”oferit” formației vâlcene un adversar de Liga a II-a pentru această fază a competiției. Viitorul Pandurii Tg. Jiu a venit miercuri, 21 octombrie, la Fedeleșoiu. Elevii lui Lucian Giurcă au făcut din nou risipă de efort, au încercat să pună presiune pe apărarea oaspeților, iar abordarea curajoasă le-a fost răsplătită în minutul 22. Georgescu a profitat de o pasă neglijentă, trimisă înapoi, către propriul portar, de un apărător al gorjenilor, a fost primul la minge, a întors portarul și a trimis mingea în poarta rămasă goală.

Trașcă a apărat o lovitură de pedeapsă

Jucătorii pregătiți de Flavius Stoican au încercat să anuleze rapid avantajul gazdelor, însă au avut de tras până să reușească egalarea. Mai repede și mai aproape de gol s-au aflat tot dăeștenii. La doar trei minute după deschiderea scorului, a fost aproape de a se repeta scena din care Georgescu a marcat. Oaspeții au trimis din nou mingea înapoi, Neacșu a fost atent, a insistat, însă a alunecat și nu a reușit să dubleze avantajul echipei sale. În minutul 28, Viitorul Pandurii Tg. Jiu a primit o lovitură de pedeapsă. Gorjenii nu au profitat. Tabela a rămas neschimbată. Andrei Dragu nu l-a putut învinge pe inspiratul portar al Dăeștiului, Dragoș Trașcă.

În partea secundă, deși Cristian Oros și colegii săi au încercat să-și demonstreze superioritatea, ocaziile mari tot Viitorul din Fedeleșoiu le-a avut. Neacșu a fost din nou aproape de a profita, după o degajare bună a lui Bărbuți și o nesincronizare în apărarea oaspete. Apoi, căpitanul Pîrvu a avut golul de 2-0 în gheată. Mingea i-a fost scoasă pe șut, în poziție centrală, ideală, dar nici de această dată balonul nu a intrat în plasă.

În minutul 68, echipa de Liga a II-a a reușit să restabilească egalitatea după o fază fixă. A fost o lovitură liberă din dreptul băncii de rezerve a celor de la Tg. Jiu. Buia a executat bine, pe 6 metri, Alexandru Enache s-a înălțat și a trimis balonul cu capul în colțul opus portarului: 1-1. Au mai fost faze de poartă de ambele părți, însă niciuna dintre cele două formații nu a mai găsit calea spre gol.

Ca și în meciul trecut, microbiștii prezenți la stadionul din Fedeleșoiu au avut parte de două reprize suplimentare de fotbal. Părea că învingătoarea va fi decisă tot la penalty-uri. Nu a fost așa. În minutul 119, oaspeții au dat lovitura decisivă. A marcat Vlad Șerbănescu pentru 1-2, după o fază în care gazdele au cerut cu vehemență fault în atac, doi apărători fiind dărâmați ca la popice în duelul cu un adversar. Dăeștenii au mai avut ulterior o fază de atac. A urcat în careul advers și portarul Trașcă. Comănescu a căzut la un moment dat în 6 metri, acuzând că a fost lovit, însă arbitrul a fluierat finalul jocului.

Trupa lui Flavius Stoican s-a calificat în șaisprezecimile Cupei României. Pentru Viitorul Dăești s-a încheiat ”aventura” în această competiție. Visul de a aduce o echipă de Liga I la Fedeleșoiu se amână pentru anul viitor. Până atunci, echipa lui George Popolan se va concentra pe campionat, unde, de asemenea, speră să facă o figură frumoasă.

Viitorul Dăești: D. Trașcă – Burcea, Nwabueze, Bărbuți (86 – Talpoș), Comănescu, Pufu, M. Roșianu, V. Roșianu, Pîrvu, Georgescu (79 – I. Marian), Neacșu.

Viitorul Pandurii Tg. Jiu: Rusu – Prejmerean, Oros, Misăraș, Dragu, Lixandru, Enache, Chelariu, Buia, Gîrbiță, Bădăuță. Au mai intrat Andrei Ludușan, Trancă.