Liga 6Fotbal

Viitorul Dăeşti a câştigat „la pas” meciul jucat în devans cu Lotru Brezoi

Marţi după-amiaza, la Fedeleşoiu, campioana en-titre, Viitorul Dăeşti, a întâlnit formaţia Lotru Brezoi, într-un meci contând pentru etapa a IV-a din Superligă. Partida a avut loc mai devreme decât era programată iniţial la solicitarea celor de la Viitorul Dăeşti. În week-end, aceştia vor avea o jumătate de echipă plecată în Slovenia, cu Boromir, acolo unde se va desfăşura cea mai importantă competiţie de minifotbal din Europa, EMF Champions League. Laurenţiu Nicolaescu, Radu Cîrstoiu, Bogdan Bîrlogeanu, Andrei Fistogeanu, Bogdan Preda vor reprezenta Boromir în Liga Campionilor. Date fiind acestea, Lotru Brezoi a acceptat varianta propusă de trupa lui Comin Ursu, de a disputa meciul în devans. În ciuda bunăvoinţei arătată de adversari, pe teren Viitorul nu le-a făcut acestora nicio concesie. S-a impus de o manieră mai mult decât categorică, cu 8-0. La pauză a fost 3-0. Toate golurile gazdelor din primele 45 de minute au purtat semnătura lui Ştefan Paşoi. Acesta a mai punctat şi în repriza secundă o dată. A ajuns, astfel, la cinci goluri înscrise pentru echipa din Dăeşti în acest sezon. În afară de Paşoi, pe lista marcatorilor din partida cu Lotru Brezoi s-au mai regăsit: Lucian Pătularu, Marian Filipoiu, dar şi Bogdan Bîrlogeanu (autorul unei „duble”).