Liga 6Fotbal

Viitorul Dăeşti a câştigat amicalul cu Cozia Călimăneşti

Sâmbătă, 4 august, pe terenul sintetic din Zăvoi, într-o partidă de verificare, s-au întâlnit ocupantele locurilor 2 şi 3 din sezonul trecut al Superligii, respectiv Viitorul Dăeşti şi Cozia Călimăneşti. Datele problemei sunt acum altele. Vicampioana s-a întărit serios în această vară, printre noii veniţi numărându-se jucători care în stagiunea precedentă au evoluat în eşaloane superioare celui judeţean, precum Robert Pîrvu sau Marian Ion, dar şi câţiva fotbalişti, gen Lăzărescu sau fraţii Săraru, care, în campionatul trecut, au îmbrăcat tricoul Coziei. De asemenea, în această perioadă sub comanda lui Gabi Mangalagiu s-au aflat şi fraţii Florin şi Mihai Costea. Dintre aceştia, doar Florin este posibil să rămână la Dăeşti. El nu a fost, însă, prezent la amicalul cu Cozia, ci doar Mihai.
Deşi a înfruntat o echipă care pare, în acest moment, favorită la câştigarea titlului judeţean, Cozia, formaţie care şi-a pierdut în această vară mulţi jucători, a reuşit să facă faţă întâlnirii. Ca şi la Slatina, în meciul de Cupa României, antrenorul Vasile Ilinca s-a bazat pe defensivă şi contraatac. În cea mai mare parte a timpului strategia s-a dovedit una bună. Cozia a primit gol abia pe finalul primei reprize, însă acesta nu a fost validat. Pîrvu înscrisese din lovitură liberă, dar după mai multe discuţii, golul a fost anulat. În partea secundă, Viitorul a atacat ca la handbal. A reuşit să perforeze poarta adversă la jumătatea reprizei. Ion Marian a trimis mingea în poartă, dar nici de această dată nu s-a pus, arbitrul anulându-l pentru jucarea mingii cu mâna. Până la urmă, dăştenii au avut şi gol valabil. În minutul 80, acelaşi Robert Pîrvu a şutat din poziţie centrală, de la aproximativ 20 de metri de poarta adversă, balonul s-a dus în bara laterală şi apoi a poposit în plasă. Întâlnirea s-a încheiat, aşadar, la scorul de 1-0 în favoarea grupării pregătită de Gabriel Mangalagiu. La mijlocul săptămânii care urmează, Viitorul va da piept cu Flacăra Horezu, în timp ce Cozia Călimăneşti aşteaptă meciul de Supercupă (de pe 11 august), în care va înfrunta tot echipa din Treapt.