Liga IVFotbal

Viitorul Budești, la prima victorie din retur pe teren propriu. Trupa lui Tică Negrescu, condusă timp de 60 de minute

Viitorul Budești a obținut sâmbătă a doua victorie consecutivă în Liga a IV-a și prima pe teren propriu din retur, după șapte meciuri încheiate cu înfrângeri. Gruparea coordonată de Tică Negrescu a câștigat cu scorul de 5-2 duelul cu Unirea Tomșani. Nu atât de ușor pe cât ar părea, deși oaspeții iar nu au reușit să se strângă, au venit în efectiv incomplet la acest meci.

”A fost foarte greu. Am suferit timp de 60 de minute. Am fost conduși cu 1-0. Dacă nu venea reușita lui Tîlvîc, ne complicam situația. A egalat cu un șut frumos, de la 25 de metri, în plasa laterală. Apoi, oaspeții au picat. E greu când nu reușești să te strângi, nu ai soluții pe bancă, nicio schimbare, să reziști 90 de minute. Noi știm din propria experiență. Zizel Mătăsaru a mai înscris de două ori, Andrei Stroe. La 4-1, au redus ei din diferență, prin Gîrlă. Antonio Spiridon a marcat pentru 5-2. Au mai avut și oaspeții ocazii. Vasile (Smaranda) ne-a ajutat. El nu e portar de meserie, dar când am avut nevoie, a fost acolo. Copilul pe care îl aveam între buturi s-a accidentat, și-a rupt degetele la meciul cu Vlădești și abia acum e pe final de recuperare. Am legat două victorii. A fost prima pe teren propriu după șapte înfrângeri. Sperăm că vină și al treilea succes la rând. Nu am mai reușit acest lucru din sezonul trecut. Acum, în retur, am strâns 15 puncte, dintre care 12 au fost luate din deplasare. Ne dorim să rămânem în Liga a IV-a, iar în vară să ne organizăm mai bine pentru campionatul următor”, a declarat Tică Negrescu, după victoria cu Tomșani, care a adus Budeștiul și mai aproape de îndeplinirea obiectivului, menținerea în campionatul de elită al fotbalului județean.