DiverseHandbal

Victorie în Europa! Vâlcea se întoarce cu două puncte din Croația

Duminică, 17 ianuarie, SCM Rm. Vâlcea a jucat din nou în Liga Campionilor. De această dată în Croația, pe terenul formației Podravka Koprivnica. Cu multe ”datorii” față de suporteri, provocate și de multiplele probleme cu care s-au confruntat în prima parte a sezonului, jucătoarele Vâlcii au încercat să-și ia revanșa și să obțină primele puncte din această stagiune în Europa. Au jucat cu determinare, au oferit o altă imagine decât cea pentru care au fost blamate în meciul trecut, cu Gyor, iar rezultatul a fost cel dorit.

SCM a început partida cu o eliminare. Mireya Gonzalez a fost trimisă pe bancă după doar 48 de secunde de joc. Campioana României a reușit să treacă cu bine peste această situație, ajutată fiind și de intervențiile Martei Batinovic. SCM nu a primit gol, dar a marcat. Liscevic a deschis tabela în minutul 3. Gazdele au egalat, însă Vâlcea a demonstrat, în continuare, că deține controlul. În minutul 8, elevele lui Pera s-au distanțat la două goluri. Minevskaja a marcat dintr-un 7 metri obținut de Liscevic. Croatele au revenit în joc, au egalat, însă în minutul 13 Vâlcea era pe +3. Minevskaja a ajuns iar la punctul de penalitate, a ratat, dar a fost atentă, a recuperate balonul și a dus scorul la 7-4. Organizate în apărare, mobile în atac și cu destul de puține greșeli, ”municipalele” au mărit ecartul. În minutul 18 conduceau cu 9-5. Pe contraatac, Elghaoui a marcat, scoțând și o nouă eliminare în tabăra adversă. În faza precedentă, Trifunovic a marcat din propria jumătate de teren în poarta goală a celor de la Podravka, după o recuperare a Mireyei Gonzalez. Pe final de primă repriză, SCM a mai dat și rateuri. Gazdele au profitat și s-au apropiat la un gol (13-14, în minutul 29). În ultimele secunde, Elghaoui a repus rapid balonul în joc, mingea a ajuns la Liscevic, care a suprins apărarea adversarelor cu o aruncare de la nivelul șoldului: 13-15.

Dată fiind diferența minimă de pe tabelă, Vâlcea a fost nevoită să rămână concentrată în partea secundă. Podravka nu a renunțat la luptă, dar nici nu a pus serios în pericol supremația SCM-ului. La jumătatea reprizei secunde s-a apropiat din nou la un gol (21-22), dar handbalistele echipei vâlcene au gestionat bine situația. În minutul 55 au refăcut cel mai mare avantaj de pe parcursul acestui joc, de patru goluri (21-25), și pe fondul paradelor și a norocului Dianei Ciucă, între buturi. Podravka a venit din nou la două goluri în spate și până la urmă așa a și terminat partida. Scorul final a fost 27-25 pentru SCM, care a obținut astfel prima victorie din actualul sezon al Ligii Campionilor și părăsește ultimul loc în grupă și ajunge chiar pe loc de calificare în play-off.

De menționat ar mai fi că înainte de fluierul final o jucătoare din tabăra gazdelor a suferit o accidentare gravă. Selena Milosevic a avut o aterizare urâtă, i-a fugit genunchiul și a părăsit terenul în lacrimi.

În altă ordine de idei, handbalistele pregătite de Florentin Pera nu au timp să savureze acest success. Pleacă din Croația în această seară. Au un drum lung, pe care îl vor parcurge cu autocarul. Perioada de refacere e extrem de scurtă. Miercuri, 20 ianuarie, SCM va juca din nou în Liga Campionilor, pe teren propriu, cu Buducnost, într-un meci rămas restanță din etapa a VII-a.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat în partida din Croația: Minevskaja (7), Trifunovic (4), Gonzalez (4), Liscevic (3), Aardahl (3), Elghaoui (3), Nikolic (2), Florica (1).

Podravka a înscris prin: Milosavljevic (9), Turk (4), Milosevic (3), Tsakalou (2), Karlovcan (2), Beganovic (2), Mugosa (1), Carlos (1), Franusic (1). Între buturile grupării croate s-a aflat, în cea mai mare parte a meciului, fostul portar al SCM-ului, Yuliya Dumanska, care a avut un procentaj de 31,43% al mingilor apărate.