Liga I

Vătăjelu şi Vlădoiu joacă barajul pentru Conference League

Din Liga I a mai rămas de disputat o singură etapă, dar în play-off. Play-out-ul s-a încheiat luni seara. Academica Clinceni şi Gaz Metan Mediaş au retrogradat, iar Chindia Târgovişte şi Dinamo Bucureşti joacă barajul pentru menţinerea/promovarea în Liga I, cu Concordia Chiajna, respectiv Universitatea Cluj. Meciurile tur vor avea loc sâmbătă, 21 mai, la Chiajna, respectiv Cluj. În aceste jocuri este implicat şi fotbalistul vâlcean Florin Borţa, care evoluează pentru Concordia. Un alt vâlcean, Adiţă Păun, a câştigat titlul de campion naţional, cu CFR Cluj şi va juca în preliminariile Ligii Campionilor. FCSB, vicecampioana, va evolua în turul 2 preliminar la Conference League. Pentru un alt loc în cupele europene se va bate Universitatea Craiova, ocupanta locului 3 în România cu câştigătorea play-out-ului. Bogdan Vătăjelu şi Ștefan Vlădoiu au obţinut bronzul cu formaţia din Bănie şi nu intră în vacanţă până nu-şi asigură locul în cupele europene. Barajul cu câştigătoarea play-out-ului va avea loc pe ”Ion Oblemenco” vineri, 27 mai, de la ora 20.30. Oltenilor le va fi adversară Sepsi Sf. Gheorghe sau FC Botoşani. Sepsi a jucat joi seară (după închiderea ediţiei) finala Cupei României cu FC Voluntari. În cazul în care Sepsi a câştigat-o va merge în Conference League şi nu va mai juca primul baraj pentru câştigarea play-out-ului. În acest caz, FC Botoşani va fi adversara de vinerea viitoare a Universităţii Craiova. În caz contrar, dacă trofeul a mers la Voluntari, Sepsi va juca luni, 23 mai, la Sf. Gheorghe, barajul pentru câştigarea play-out-ului, cu FC Botoşani, echipă la care a debutat, în acest an, în Liga I, fotbalistul originar din Cernişoara, Victor Dican.

În altă ordine de idei, alţi doi vâlceni, Alex Dandea şi Ștefan Pănoiu, au terminat Liga I pe locul 3 din play-out şi au ratat orice şansă pentru cupele europene.