Vali Mihăescu şi Crina Filip, medaliaţi la două competiţii internaţionale, desfăşurate în Banat

La finele săptămânii trecute, sportivii Crina Filip şi Vali Mihăescu, de la clubul CS Culturistul din Rm. Vâlcea au participat la două competiţii internaţionale, care s-au desfăşurat sub egida celei de-a XIV-a ediţii a Cupei de Vest, la Culturism, Fitness, Body-Fitness, Bikini, seniori şi masters. Acestea au fost organizate de Florin Teodorescu. Sâmbătă, 9 noiembrie, Filip şi Mihăescu au fost la Lugoj. După doar trei luni de pregătire, Crina Filip a reuşit să obţină un onorabil loc 4, la categoria 1,63 metri, bikini. A avut adversare de calibru, chiar şi din afara ţării. La acest concurs, Vali Mihăescu a cucerit medalia de argint la categoria masters, 40-50 de ani, iar la seniori (+85 kilograme) a ocupat locul 4. De la Lugoj, sportivii vâlceni au mers la Timişoara, la Cupa ”Vasile Balmoş”. Întrecerea dedicată probei de bikini a fost câştigată de o sportivă din Serbia. Crina Filip a terminat concursul de la categoria 1,63 metri pe locul 5. La culturism, 40-50 de ani, masters, Vali Mihăescu s-a clasat pe podium. A obţinut bronzul. La seniori, +85 kg, a ocupat locul 5. Prestaţia lui Vali Mihăescu este cu atât mai lăudabilă cu cât acesta a trecut prin momente grele. Anul trecut a fost supus unor intervenţii chirurgicale. Mulţi credeau că şi-a încheiat cariera sportivă. Însă, cu ambiţie şi devotament, după 9 luni de convalescenţă, a revenit la antrenamente. A urmat o pregătire strictă, cu diete şi antrenamente intense, iar după 3 luni şi jumătate de muncă, a revenit în topurile competiţiilor importante din culturism.
”Mulţumesc tuturor celor care ne-au sprijinit. Mulţumesc Natural Plus, care ne asigură suplimentele nutritive şi echipamentul sportiv, dar şi partenerului meu Alin Rădulescu, de la Casa Veche, care îmi asigură o masa pe zi şi suplimente nutritive. A fost o perioadă dificilă pentru mine şi-i mulţumesc că m-a suportat. Pe viitor vom încerca să obţinem rezultate şi mai bune, să ne îmbogăţim palmaresul pentru a răsplăti, astfel, şi efortul celor care ne sprijină. Anul viitor intenţionăm să organizăm la Rm. Vâlcea Campionatul Naţional de Juniori şi Masters. Avem în cadrul clubului trei juniori şi doi sportivi la categoria masters, prin care sperăm să obţinem patru medalii de la acest concurs”, a spus Vali Mihăescu, la întoarcerea din Banat. (S.S.)