FotbalDiverse

Vâlceanul Radu Bîrzan a debutat la echipa mare a Universităţii Craiova, în cantonamentul din Malta

birzan radu

Bogdan Vătăjelu a plecat din Bănie, însă la Universitatea Craiova au rămas alţi jucători formaţi la Rm. Vâlcea care pot să ajungă la fel de importanţi în angrenajul echipei precum „Sărmăluţă”. Băbenarul Radu Bîrzan este unul dintre ei. Acesta s-a apucat de fotbal la cinci ani, iar pe perioada junioratului a fost pregătit de către Marian Deaconescu. A plecat la Craiova de la FC Oltchim. Face parte din grupa jucătorilor născuţi în anul 1999. Bîrzan a ajuns acum să facă pasul către echipa mare a Universităţii Craiova, ocupantă a locului 3 în Liga I. Tânărul fotbalist vâlcean a fost inclus de Gheorghe Mulţescu în lotul de 24 de jucători care au făcut deplasarea pentru cantonamentul din Malta. Sâmbătă seara, acesta a avut ocazia să demonstreze că merită încrederea staff-ului tehnic al echipei de Liga I. Bîrzan a jucat în primul amical al anului pentru gruparea din Bănie. A fost introdus în repriza a doua a meciului cu Fortuna Dusseldorf (din liga a doua germană), fiind folosit pe postul de mijlocaş. Universitatea Craiova a terminat la egalitate partida cu formaţia germană, scor 1-1, singurul său gol fiind înscris chiar în repriza secundă, când pe teren a fost şi Radu Bîrzan. În altă ordine de idei, în curtea Universităţii Craiova se mai află şi Florin Borţa, jucător de a cărui pregătire s-a ocupat tot Marian Deaconescu. Acesta evoluează pentru echipa secundă a clubului din Bănie, care participă în campionatul Ligii a III-a. (S.S.)