Atletism

Vâlceanul Alin Firfirică, atletul anului, în România!

Federaţia Română de Atletism va premia atleţii care s-au remarcat în acest an competiţional, vineri, 16 decembrie. Alături de aceştia vor fi recompensaţi şi antrenorii care îi pregătesc. Astfel, Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului) a fost desemnată „Atleta anului”. La Campionatele Europene de la Munchen, Bianca (antrenor Mihaela Melinte, SCM Bacău-CSA Steaua Bucureşti) a cucerit medalia de aur, după o pauză de 20 de ani. În plus, la Campionatele Mondiale din iulie, de la Eugene (Oregon, SUA), Bianca a fost a şasea, la fel ca la ultima ediţie a JO.
„Atletul anului” este Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), acesta fiind legitimat la CSA Steaua Bucureşti-CSM Oneşti, avându-l ca antrenor pe Teodor Agachi. Alin a ocupat locul şapte la Mondiale, aceeaşi poziţie ca în întrecerea continentală.
La Tineret (U23) lider este Mihai Sorin Dringo (CSU – CSM Oradea, antrenor Robert-Ştefan Olah). Alergătorul de 400 m a avut în acest an următoarele rezultate: al cincilea la CE U23 – 400 m, locul 1 la Campionatul Balcanic de seniori – 400 m, Record Naţional de seniori şi U23– 45,38, Record Naţional de sală U23 – 46,79, Record Naţional de sală seniori 4×400 m 3:10,36.
Premiat la categoria U18 este Mihai Motorca, locul trei la Campionatele Europene la aruncarea discului (Club CS Gloria Arad, antrenor Constantin Miclea). Totodată, arădeanul a câştigat medalia de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European şi la Campionatele Balcanice U18.
La categoria Alergare Montană au fost nominalizate două atlete: Denisa Dragomir (FC Argeş Piteşti, antrenor Valentin Coroja), dublă campioană a lumii la CM de Skyrunning şi la Mondialele de alergare montană din Thailanda şi Mădălina Florea (CSM Sighişoara, antrenor Ioan Avram), care a devenit în acest an vicecampioană europeană la alergare montană şi medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de alergare montană uphill.
(Sursă: Federaţia Română de Atletism)