Liga NationalaHandbal

Vâlcea, victorie la 6 goluri în Capitală! SCM ar fi putut spera în calificare dacă nu rata 4 aruncări de la 7 metri!

După rezultatul din turul ”dublei” cu CSM București, din optimile Ligii Campionilor, 33-24 pentru formația din Capitală, nimeni nu mai spera într-o minune la retur. Nici în tabăra SCM-ului încrederea nu era foarte mare. Florentin Pera a spus încă de atunci că, în mare parte, calificarea în sferturi e jucată. La ultimul meci din Liga Campionilor, din acest sezon, Vâlcea a făcut un joc mare. A arătat că atunci când există voință, ambiție, când se joacă, într-adevăr, până la ultima picătură de energie și când crezi cu adevărat în minuni, totul este posibil. SCM și-a dominat adversara de la un capăt la altul al confruntării de sâmbătă, 13 martie. Încă din start a arătat că e dispusă să-și ia revanșa după înfrângerea drastică din Sala Traian. Elevele lui Pera aveau trei goluri în plus peste adversare încă din minutul 5. În minutul 19, Gonzalez a mărit diferența la patru goluri (11-7), iar în minutul 25 avantajul s-a mărit chiar la cinci goluri, după reușita Cristinei Florica, aflată într-o formă foarte bună. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Elghaoui a marcat pentru 15-9 în favoarea SCM-ului, care se vedea capabilă de o ”remontada”. Neagu și Chiper au diminuat proporțiile scorului. Primele 30 de minute s-au încheiat la scorul de 15-11 pentru SCM.

Cu moralul bun după jocul reușit din prima partea a întâlnirii, handbalistele de la poalele Capelei au continuat să se ridice la un nivel înalt și în partea secundă. Hosu a dat încredere dintre buturi, apărarea a fost la înălțime. În minutul 49, Vâlcea avea din nou șase goluri pe plus. Aardahl a punctat spectaculos, cu spatele la poartă: 17-23. ”Tigroaicele” au avut cinci minute în care nu au înscris. În această perioadă, SCM a ratat două aruncări de la 7 metri, prin Liscevic și Minevskaja, dar s-a revanșat prin două goluri rapide (înscrise de Liscevic, în poarta goală, lăsată de CSM pentru a suplini, pe atac, absența jucătoarei eliminate). Înainte de aceste două reușite ale Kristinei și golul lui Aardahl, s-a petrecut o fază litigioasă. Pintea a fost eliminată pentru o intrare energică, la Lopez. După ce a fost sancționată, Crina s-a împins în Lopez, supărată pe căderea ibericei. Banca Vâlcii a cerut eliminarea pivotului de la București. Nu s-a întâmplat acest lucru. Cu 9 minute înainte de final, avantajul campioanei României a ajuns chiar la 7 goluri! Gonzalez a marcat pentru 24-17. Imediat, a apărat Hosu, dar pe atac Gonzalez a trimis o pasă greșită și a ratat majorarea diferenței la opt goluri. În minutul 54, CSM a fost sancționată cu a opta eliminare. Perianu a fost trimisă în tribună. A luat roșu pentru 3 eliminări de două minute. Imediat, Florica a fost și a sancționată (ducând Vâlcea la cinci eliminări). În minutul 59, Fernandez a trimis o aeriană pentru Glibko. Iryna a ”zburat” și a marcat pentru 26-20. Diferența finală a fost, până la urmă, de șase goluri. Vâlcea a câștigat cu scorul de 27-21 la București, insuficient pentru calificarea în sferturi.

Dacă în finalul meciului tur vâlcencele ar fi fost mai concentrate și nu ar fi permis adversarei să ajungă la un avans de 9 goluri, dacă la București nu ar fi ratat patru aruncări de la 7 metri, dacă ar fi valorificat măcar o parte din cele 10 situații clare de a marca, deznodământul ar fi fost, cu siguranță, favorabil formației de la poalele Capelei. În ciuda lipsei de șansă, handbalistele pregătite de Florentin Pera ies cu fruntea sus din Liga Campionilor. Victoria a fost amară, dar a contat pentru onoare, moral, palmares, pentru suporteri, pentru istoria confruntărilor cu CSM și pentru impresia generală. Vâlcea va continua lupta cu București în Liga Florilor. CSM va reprezenta România în sferturile Ligii Campionilor, unde va da peste formația rusă CSKA Moscova.

CSM București: Neagu (11), Lazovic (2), Dembele (2), Pintea (2), Moisă (2), Cvijic (1), Martin (1).

SCM Rm. Vâlcea: Gonzalez (7), Florica (5), Glibko (5), Liscevic (5), Ardahl (3), Elghaoui (1), Lopez (1).