Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga NationalaHandbal

Vâlcea a tremurat cu Tg. Jiu! Gorjencele au avut și cinci goluri avans, în Sala Traian

SCM Rm. Vâlcea a revenit, miercuri, 19 aprilie, pe teren, după pauza din Liga Florilor prilejuită de acțiunile echipelor naționale. Gruparea de handbal feminin de la poalele Capelei a înfruntat, pe teren propriu, CSM Tg. Jiu, formație care i-a pus probleme și în tur. Returul, din Sala Traian, nu a fost tocmai diferit. ”Municipalele” au tremurat serios, mai ales în prima parte a reprizei secunde, până să se desprindă în câștigătoare. În cele din urmă a fost victorie. ”Roș-albastrele” au câștigat duelul cu scorul de 30-27.

În prima repriză, gazdele au făcut mereu primul pas. Au avut 3-0. Bucur a deschis scorul, iar dubla Jovanei Kovacevic a mărit ecartul. Cel mai mare avantaj, în favoarea Vâlcii, a fost de patru goluri (6-2, în minutul 11, apoi 7-3, după transformarea unei aruncări de la 7 metri de către Glibko). În minutul 26, tabela indica, însă, egalitate. Chiricuță a marcat pentru 10-10. Pauza a găsit SCM-ul cu un gol în plus: 13-12.

Gorjencele au preluat pentru prima dată conducerea în meci în minutul 34. Ilie a punctat pentru 14-15. A urmat o perioadă grea pentru Vâlcea, în care și suporterii și-au pierdut răbdarea. În minutul 49, Tg. Jiu avea cinci goluri peste favoritele publicului (scor 19-24). În ultimele 10 minute, elevele lui Bent Dahl s-au transformat, au schimbat ”placa” și au întors jocul în favoarea lor. De la 23-24 a început cu adevărat urcușul. Elghaoui a marcat. Apoi Bucur a recuperat un balon la jumătatea terenului, însă arbitrii au devenit ”inamicii numărul 1”, după ce au dat mingea oaspetelor. A apărat, însă, Hosu, iar Bucur a adus egalarea (24-24, minutul 54). Două goluri ale lui Hansson și alte trei ale Jovanei Kovecevic au desprins Vâlcea în câștigătoare. Deși emoțiile în privința rezultatului nu au mai fost atât de mari, au existat momente de panică după reușita de 29-26 a Jovanei, care a căzut la podea, acuzând o accidentare la umăr în urma blocajului făcut de adversară. Oficialii de la Tg. Jiu au ironizat suferința handbalistei vâlcene, motiv pentru Bent Dahl să reacționeze nervos la adresa acestora și oficialilor de joc. Antrenorul Vâlcii a primit eliminare de bancă. ”Municipalele” au trecut cu bine peste minutele de final. Au primit un gol în inferioritate (fără portar), dar au și marcat o dată. Ianăși a închis tabela la 30-27.

De remarcat, în tabăra Vâlcii, este revenirea Danielei de Jong, după o accidentare care a ținut-o departe de teren săptămâni bune. Și Asma Elghaoui a fost pe parchet și și-a trecut, chiar, o dată numele pe lista marcatoarelor. Au mai punctat pentru SCM: Kovacevic (11 goluri), Glibko (6), Bucur (3), Hansson (3), Ianăși (3), Fujita (2), Băcăoanu (1). Pentru CSM Tg. Jiu au înscris: Klimek (6), Pușcaș (6), Chiricuță (4), Ciolan (4), Ilie (3), Pavlovic (2), Coteț (1), Bucă (1).

Cinci meciuri mai are de jucat SCM în actualul sezon al Ligii Florilor. Următorul va fi duminică, 23 aprilie, de la ora 18.00, la Cisnădie. ”Municipalele” revin în Sala Traian sâmbătă, 29 aprilie (de la ora 15.45), pentru confruntarea cu HC Zalău.