DiverseHandbal

Vâlcea a prins aripi! Debut perfect în grupele EHF European League, cu 40 de goluri marcate! SCM, lideră în grupa D

După anunțul implicării companiei Chimcomplex în susținerea echipei de handbal, o altă veste bună a venit duminică, 8 ianuarie. SCM a prins aripi și a adus mulțumire suporterilor, la debutul în noul sezon în grupele EHF European League. Elevele lui Bent Dahl au obținut un succes dătător de speranțe pentru viitor în fața formației ungare VAC Praktiker, o cunoștință mai veche, pe care a mai răpus-o de două ori și în trecutul apropiat, în cupele europene.

”Municipalele” au încercat să-și facă misiunea ușoară din prima repriză. În primele cinci minute, oaspetele au fost cu un pas în față. Gazdele au avut și o eliminare. Sărbătorita zilei, Raluca Dăscălete, a început partida cu… o pauză de 2 minute. Chiar în minutul 5, SCM a preluat pentru prima dată conducerea. După o minge apărată de Hosu, De Jong a punctat pentru 4-3. ”Roș-albastrele” au prins încredere și s-au desprins. Elghaoui a fost de neoprit, la fel și Glibko. De Jong a fost, de asemenea, inspirată și a oferit pase utile pentru colegele sale. Și Bucur a arătat poftă de joc. În minutul 12, SCM avea cinci goluri în față (10-5). A marcat și extrema Hansson. Cea mai mare diferență a fost înregistrată pentru prima dată în minutul 17. Elghaoui a punctat, pe contraatac, pentru 14-8.

Apoi, handbalistele de la poalele Capelei au ”decis” că e devreme să închidă meciul și e nevoie de un pic de suspans. La 16-11, Bucur a fost sancționată cu o eliminare de două minute. Formația ungară (locul 6 în campionatul intern) a profitat la maxim de superioritate. A marcat de trei ori fără să primească vreun gol. VAC s-a apropiat la două goluri (16-14), iar în minutul 25, a reușit să restabilească echilibrul pe tabelă: 16-16. Finalul de repriză a fost favorabil vâlcencelor. De Jong a scos o aruncare de la 7 metri și a provocat o eliminare în tabăra adversă. Glibko a punctat din punctul de penalitate, apoi tot ea a dus SCM-ul la 2 goluri în față. Primul mitan s-a terminat la +3 pentru Vâlcea. Lupei a închis repriza la scorul de 21-18.

În partea secundă, chiar dacă au mai fost și perioade cu greșeli, SCM și-a continuat recitalul ofensiv. A atins pragul de 40 de goluri marcate. Puteau fi și mai multe. Fujita a ieșit în evidență imediat după reluare. A marcat, a recuperat, a pasat. Elghaoui și Glibko au continuat să țină ștacheta ridicată. Hansson a fost, de asemenea, pusă în valoare. Bent Dahl și-a permis să ruleze tot lotul. Inclusiv Amalia Coman a intrat. Vâlcea a atins borna 40 încă din minutul 56. Golul a venit din brațul Danielei De Jong. Klikovac a mai punctat, dar golul nu s-a pus. Mingea a intrat în poartă după ce a sunat sirena de final.

A fost 40-30 pentru SCM, care s-a instalat din prima în fruntea ierarhiei Grupei D. În celălalt joc, Thuringer a dispus cu scorul de 28-24 de Paris 92. În meciul cu formația ungară, Elghaoui și Glibko au marcat de 18 ori, fiecare câte 9 goluri. Au mai punctat: Hansson (6 goluri), Fujita (5), De Jong (4), Bucur (3), Klikovac (2), Lupei (1), Levchenko (1). De la VAC, cea mai prolifică jucătoare a fost Kuczora, cu 10 goluri marcate.

Selecționerul Florin Pera, din nou în Sala Traian

La meciul de debut al Vâlcii în grupele acestui sezon de European League, primul oficial al anului, a fost prezent și fostul antrenor al echipei, Florentin Pera. Ca de fiecare dată, selecționerul României a fost primit cu căldură de suporteri, care i-au strigat numele și au primit răspunsul așteptat și aplauze din partea tehnicianului primei reprezentative a țării.

Următoarea ”haltă”: Paris

SCM Rm. Vâlcea va disputa următorul meci internațional duminică, 15 ianuarie. Va fi în deplasare. Handbalistele pregătite de Bent Dahl merg în Franța. Au ”haltă” la Paris. Formația franceză vine, așadar, după o înfrângere, la patru goluri, în Germania și va încerca să obțină primele puncte în grupa D contra Vâlcii, pentru a rămâne în grafic pentru calificarea în faza următoare. Antrenorul Vâlcii crede că SCM poate ieși din această grupă și se poate califica în sferturi. Thuringer pare cel mai de temut adversar.