DiverseHandbal

Vâlcea nu a putut cuceri Parisul! Înfrângere, în Franța

Duminică, 15 ianuarie, SCM Rm. Vâlcea a dat piept, în etapa a II-a din EHF European League, cu Paris 92, a treia clasată din campionatul Franței. Partida ar fi trebuit să se desfășoare în etapa inaugurală a grupelor, însă a fost schimbat puțin programul, la solicitarea grupării franceze, care se afla în incapacitatea de a organiza jocul cu Vâlcea în prima săptămână după trecerea în Anul Nou.

Elevele lui Bent Dahl au condus în prima repriză. Au fost mai mereu cu un pas în fața gazdelor. Hansson a deschis scorul, Glibko a dublat avantajul, din 7 metri, iar Levchenko a dus scorul la 0-3. Franțuzoaicele au reușit să o învingă pentru prima oară pe Daciana Hosu abia în minutul 9. Niombla, jucătoare care ar urma să ajungă în campionatul României, la Bistrița, a marcat pentru 1-3. În minutul 14, s-a retabilit echilibrul pe tabelă. Tot Niombla a egalat. Vâlcea s-a apărat bine. Când defensiva nu a reușit să blocheze atacurile Parisului, a făcut-o Daciana Hosu, care a avut câteva intervenții fenomenale în primul mitan, din postură de 1/1 cu adversarele. SCM nu a cedat inițiativa, chiar dacă în atac nu a mai fost la fel de prolifică precum în alte meciuri. La final de repriză, au fost contabilizate 10 goluri pentru gruparea vâlceană. Oaspetele puteau intra în avantaj la vestiare, dar Fujita a trimis balonul în bară, iar Flippes a stabilit scorul pauzei: 10-10.

Contrar jocului prestat în prima parte, SCM a făcut o repriză secundă mai slabă. A marcat mai mult, dar a și comis multe greșeli, care au costat-o. La 15-15, în minutul 38, Glibko a ratat o aruncare de la 7 metri. N`gouan, în minutul 40, a adus-o pentru prima dată în avantaj pe formația franceză, care nu a mai cedat inițiativa. Gazdele au avut și cinci goluri avans (22-17, apoi 24-19, în minutul 51) și finalul a fost fără emoții pentru ele. Handbalistele vâlcene au încercat doar să mai reducă din diferență, astfel încât, în cazul în care calificarea în sferturi să va decide între cele două, să aibă șansa să recupereze în returul din Sala Traian. La final a fost 24-22 pentru Niombla și compania. SCM nu a cucerit Parisul. Trupa franceză a egalat la puncte singura echipă din România prezentă în grupele EHF European League.

În acest meci, Bent Dahl nu s-a bazat pe Daniela de Jong și extrema Corina Lupei, care au fost menajate. SCM a mizat în special pe Iryna Gliko. Ucraineanca a marcat șase goluri, dar a și ratat. Greșeli au fost în toate compartimentele. Au mai înscris, pentru Vâlcea: Fujita (4 goluri), Hansson (3), Elghaoui (3), Ianăși (2), Levchenko (2), Klicovac (1), Asanin (1).

Au adus victoria, pentru Paris 92: Lasource (6 goluri), Flippes (5), Blonbou (3), Gonzalez (2), Niombla (2), N`gouan (2), Cissokho (1), Kanoute (1),  Mazens (1), Fofana (1).