Baschet

Vâlcea a învins Craiova la baschet

Drumul spre Liga Naţională de baschet masculin al echipei vâlcene continuă! Duminică, 19 martie, ”lupii negri” au înregistrat un nou succes în Liga I. Au învins Universitatea Craiova. 97-64 s-a consemnat la final. Iubitorii baschetului vâlcean şi galeria Brigada Zăvoi au fost şi de această dată alături de elevii lui Hristu Şapera şi au condus echipa spre succes. Gazdele au început jocul cu frâna de mână trasă, au pierdut primul sfert (18-20), dar şi-au revenit rapid şi în sfertul 2 au demonstrat de ce ocupă un loc fruntaş în acest eşalon şi au pretenţii la promovare (scor 34-19). După pauză a fost şi mai bine. Sfertul 3 s-a terminat la 29-5. În condiţiile date, ”haita” vâlceană şi-a permis să ruleze tot lotul şi să cedeze ultimul sfert (scor 16-20). Anton Rotaru şi-a adus contribuţia la succes cu 31 de puncte. ”Lupii au câştigat după un meci în care au avut o pornire lentă (18-20 la finalul primei reprize), dar pe care l-au dominat autoritar până la sfârşit. Cu un comandant nemilos în Toni Rotaru (31 de puncte şi 13 recuperări), un ochitor de elită în Ajay Singh (26 de puncte şi 5 intercepţii) şi un conducător fără frică în Ştefan Ciriperu, tancul vâlcean a demolat până la final (97-64) dârza opoziţie a craiovenilor. Remarcăm vitejia infanteriştilor Ciobu, Pascariu, Teacă şi Gogan care au făcut faţă cu brio contra-atacurilor adverse. Luptă Vâlcea!”, au transmis oficialii echipei de la poalele Capelei după cel mai recent succes. În etapa viitoare, pe 26 martie, CS Vâlcea 1924 are meci tot pe teren propriu, cu Politehnica Iaşi.