Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga NationalaHandbal

Vâlcea, din nou la putere! SCM a câştigat derby-ul cu CSM Bucureşti şi a devenit favorită la cucerirea titlului naţional!

Supremaţia celor de la CSM Bucureşti în campionatul intern se apropie de sfârşit. Vâlcea e din nou la putere! După câţiva ani în care s-a zbătut în anonimat, urmaşa Oltchim-ului e cu un pas şi mai aproape de o mare surpriză. După ce a câştigat primul trofeu din istoria clubului, învingând, în luna august, campioana en-titre, pe CSM Bucureşti, în Supercupă, SCM Rm. Vâlcea s-a transformat în favorită la câştigarea titlului naţional. A demonstrat că succesul din vară şi cele patru victorii din debutul noului sezon al Ligii Naţionale nu au fost întâmplătoare. Marţi, 9 octombrie, a câştigat din nou pe terenul formaţiei CSM Bucureşti. În etapa a V-a, în derby-ul Ligii Florilor, „municipalele” s-au impus cu scorul de 22-19 în faţa „tigroaicelor”.

Elevele lui Florentin Pera au făcut o primă repriză de excepţie, pe care au controlat-o de la un capăt la altul. Gazdele doar au deschis scorul. Mehmedovic a marcat, după o ratare a Martei Lopez. Vasileuskaya a restabilit egalitatea, iar Băcăoanu a adus Vâlcea în avantaj. A urmat o adevărată demonstraţie de forţă din partea handbalistelor de la poalele Capelei. S-au apărat excelent, Dumanska şi-a făcut, ca de fiecare dată, datoria între buturi, iar pe atac, Glibko a marcat din toate poziţiile. SCM a avut un avantaj chiar şi de şase goluri în faţa campioanei en-titre (12-6 în minutul 24). Neagu, principalul „om” de gol al „tigroaicelor”, a reuşit să înscrie pentru CSM Bucureşti abia în minutul 21 al întâlnirii. Nu din acţiune, ci din 7 metri. A fost singura sa reuşită de pe parcursul primului mitan. A avut posibilitatea să mai înscrie o dată, tot din 7 metri, dar s-a opus tânărul portar al Vâlcii, Diana Ciucă, jucătoare care, în total, pe parcursul meciului, a avut nu mai puţin de 5 lovituri de la 7 metri apărate.

În ultimele cinci minute ale reprizei, elevele lui Pera au avut o decădere, au primit trei goluri consecutiv, unul în inferioritate numerică, după ce Glibko a fost eliminată. Gazdele s-au apropiat la trei lungimi (scor 12-9), însă în minutul 29 Glibko a revenit cu gol pentru SCM, care a intrat la vestiare cu un avantaj de patru „boabe”: scor 13-9.

La fel ca şi în startul meciului, în debutul părţii secunde tot gazdele au marcat primele. Imediat, însă, Glibko, din 7 metri, iar apoi Florică, pe contraatac, au readus Vâlcea la un avantaj de cinci goluri (15-10). A urmat o perioadă mai nefastă pentru vâlcence pe faza ofensivă. Nu au reuşit să înscrie timp de aproape şapte minute. Din fericire, în această perioadă, bucureştencele au marcat doar de două ori. Au urmat 15 minute de foc pentru oaspete, în care CSM a ajuns la două goluri în spatele Vâlcii (19-17, în minutul 53 şi 20-18, în minutul 57). Handbalistelor de la poalele Capelei nu le-au tremurat, însă, picioarele. Au continuat să creadă în şansa lor de a obţine un nou rezultat mare, încurajate şi de evoluţia portarilor Dumanska şi Ciucă. Până la urmă au câştigat duelul la trei goluri diferenţă, cu scorul de 22-19. Au ajuns la cea de-a cincia victorie consecutivă în campionat şi au preluat, astfel, din nou, şefia în Liga Naţională de handbal feminin.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat în derby: I. Glibko (9 goluri), C. Florică (2), R. Băcăoanu (2), N. Vasileuskaya (2), M. Petrovic (2), M. Gavrilă (1), A. Popa (1), M. Lopez (1), S. Da Silva (1), A. Fernandez (1). (S.S.)