DiverseHandbal

Vâlcea a avut ”gloanțe” pentru campioana Europei doar 25 de minute

* Gyor își continuă marșul triumfal spre un nou trofeu al Ligii Campionilor

După 8 ani, Gyor a revenit în Sala Sporturilor din Rm. Vâlcea. Motiv de sărbătoare pentru iubitorii handbalului vâlcean, cărora confruntările din trecut cu formația maghiară le trezesc amintiri plăcute. De fiecare dată au plecat fericiți din Polivalentă, însă sâmbătă, 8 februarie, a fost diferit. Nu am mai întâlnit o echipă care se chinuie să obțină mult râvnitul trofeu al Ligii Campionilor, ci o formație care a triumfat deja de cinci ori în Europa, în cea mai puternică întrecere inter-cluburi din lume, care nu a mai cunoscut gustul amar al eșecului de doi ani, care s-a obișnuit să ”mănânce” la ”masa bogaților”, care are cele mai bune jucătoare din lume și un buget impresionant. Iar SCM, deocamdată nu e Oltchim, ci o debutantă în Liga Campionilor. În aceste condiții, era clar că un rezultat pozitiv al Vâlcii în fața celei mai galonate echipe din handbalului feminin mondial reprezenta doar un vis frumos. Handbalistele pregătite de Florentin Pera ne-au lăsat să ne bucurăm de acest vis timp de 25 de minute. Au jucat de la egal la egal cu cea mai bună echipă de pe continent. Nu au rezistat, însă, ritmului, până la final.

Am condus cu 2-0, prin golurile Samarei da Silva și danezei Norgaard, Amorim a redus din diferență, apoi Glibko a marcat pentru 3-1. După un 7 metri ratat de Norgaard, o aruncare din punctul de penalitate valorificată de Kristiansen și o minge scăpată de Gonzalez, în minutul 10 Amorim a adus formația ungară pentru prima dată la conducere (3-4). În minutul 22, tabela a indicat pentru ultima dată egalitate: 6-6. Maghiarele au preluat controlul și nu l-au mai cedat până la final. Deși poate că nu aveau nevoie, au reușit să se desprindă și datorită unor decizii ale arbitrilor care i-au iritat pe toți cei din sală și i-au adus în pragul disperării pe oficialii vâlceni. La pauză, diferența a fost de patru goluri în favoarea campioanei Europei (6-10).

Șapte eliminări în tabăra gazdelor

În debutul părții secunde, ”municipalele” s-au apropiat la trei goluri, apoi Gyor s-a desprins decisiv. Ratările din situații clare ale vâlcencelor, deciziile controversate ale arbitrilor, care au sancționat echipa de la poalele Capelei de șapte ori cu eliminări de 2 minute (în total, SCM a jucat 10 minute cu un om mai puțin, ținând cont de faptul că a avut și formația maghiară două jucătoare eliminate), cele 7 lovituri de la 7 metri acordate oaspetelor, au reprezentat o parte din factorii care au făcut diferența. Astfel, Gyor a câștigat confruntarea fără drept de apel, cu scorul de 29-20.

Pentru SCM a fost primul eșec în grupele principale ale Ligii Campionilor. Însă lupta continuă. Nu cu Gyor ne batem pentru sferturi, ci cu Ljubljana și Savehof, în fața cărora avem avantajul unor victorii clare în meciurile tur. Vâlcea va juca următorul meci din Liga Campionilor pe 22 februarie, în deplasare, cu Krim. Pe 29 februarie, în Sala Traian vine Savehof, iar pe 7 martie e programat returul cu Gyor, din Ungaria. În campionatul intern, elevele lui Pera vor întâlni Măgura Cisnădie, pe 15 februarie, pe terenul formației sibiene.

Kristiansen a marcat din toate pozițiile

În confruntarea cu Gyor, pentru SCM au marcat: Elghaoui (7 goluri), Florica (3), Glibko (3), Fernandez (2), Lopez (2), Da Silva (1), Norgaard (1) și Liscevic (1).

Din tabăra formației maghiare s-a evidențiat Kristiansen, care a înscris din toate pozițiile. A ajuns la un total de 9 goluri. Pe lista marcatoarelor campioanei Europei s-au mai regăsit: Eduarda Amorim (5), Fodor (4), Oftedal (3), Brattset (3), Hansen (2), Kurtovic (1), Knedlikova (1), Faluvegi (1).

Gorbicz în tribună, Amorim și Bulatovic, pe teren

Formația maghiară a venit în România și cu alte două vechi cunoștințe ale vâlcenilor, respectiv cu legenda handbalului ungar, Anita Gorbicz, care a văzut partida din tribună, dar și cu Katarina Bulatovic, care a fost pe teren (fosta handbalistă a Oltchim-ului). Aceasta a plecat ”cu cântec” de la Vâlcea, după ce a semnat cu Gyor chiar cu câteva luni înainte ca Oltchim să se desființeze. Atunci, în 2013, Oltchim a ratat finala Ligii Campionilor în dauna celor de la Gyor, iar nu puțini au fost cei care au acuzat-o de non-combat pe muntenegreancă.

Fosta campioană mondială Liudmila Bodnieva, delegat din partea EHF la Vâlcea

Partida dintre SCM și Gyor a fost arbitrată de o brigadă germană, formată din Merz Maike și Kuttler Tanja. Prestația acestora a fost supervizată de fosta mare handbalistă Liudmila Bodnieva, fostă campioană mondială cu echipa Rusiei. (S.S.)