Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga IIIFără categorie

Unii cu golurile, alții cu ratările! Flacăra a jucat timp de 60 de minute în inferioritate numerică

Flacăra Horezu a primit sâmbătă, 20 noiembrie, vizita formației ACSO Filiași. În tur, ”olarii” s-au impus cu 1-0 în fața doljenilor. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Răzvan Dinu. Și acum tânărul fotbalist al Flacărei a avut șanse să puncteze, însă le-a irosit. La 0-0, în debutul partidei, Bîrzan a fost primul care a trecut pe lângă deschiderea scorului. Oaspeții au fost mult mai pragmatici și norocoși. Au avut două situații și au dat două goluri, pe greșelile ușoare ale gazdelor. Ambele în prima parte a întâlnirii. Fotescu a adus-o pe Filiași în avantaj în minutul 8, iar 10 minute mai târziu Rogoveanu a dublat avantajul formației vizitatoare. Din minutul 30, gazdele au rămas în inferioritate numerică. Radu Georgescu a intrat într-un clinci cu fostul jucător al horezenilor, Alin Pencea. S-au îmbrâncit, iar Georgescu a fost eliminat pentru că l-ar fi înjurat pe adversar. În 10 oameni, trupa pregătită de Narcis Enăchescu a jucat poate chiar mai bine. În repriza a doua a fost peste adversară. A avut patru șanse importante de a relansa jocul. Dinu, de două ori, Nistor, Vișan au ratat. În acest meci a fost și o fază în care Flacăra a cerut penalty pentru un henț. Din nefericire, unii au fost cu golurile, alții cu ratările. Greșeala lui Georgescu a cântărit în economia jocului. Echipa din Treapt a pierdut duelul cu 2-0 și a ajuns din nou pe penultimul loc în Seria a VI-a a Ligii a III-a, dar la egalitate de puncte cu Potcoava și Craiova 2. În etapa viitoare, ”olarii” vor juca tocmai la Potcoava. E meci de șase puncte. Petrolul e una dintre echipele pe care, probabil, o vor întâlni și în play-out, pentru evitarea retrogradării.