Acasă Liga 6 Un junior de 18 ani a adus victoria pentru Pesceana în derby-ul...

Un junior de 18 ani a adus victoria pentru Pesceana în derby-ul local, cu Scundu

915
0

Sâmbătă după-amiază, în ultima etapă din Seria Est a Ligii a VI-a, a avut loc derby-ul local, între două echipe de tradiție din fotbalul județean, aflate în partea de jos a clasamentului acum, Luceafărul Pesceana și Zorile Scundu. Câteva echipaje de jandarmi au supervizat jocul, astfel încât să nu apară incidente. Nu s-a pus problema de așa ceva. Partida s-a desfășurat în condiții normale, fără scandal. Nici din tribună nu s-a ”sărit calul”. Gazdele au reușit să se bucure de succes. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 2-1. Toate golurile s-au marcat în prima repriză. Juniorul Gabriel Popa, în vârstă de 18 ani, a făcut diferența. Două momente de inspirație ale acestuia au adus victoria pentru Luceafărul. Gabi Popa a deschis scorul în minutul 17, după ce a lăsat pe drum mai mulți adversari. A finalizat frumos, cu un șut în diagonală. În minutul 30, a scăpat din nou prea ușor de adversari și a punctat. Golul 2 a venit după o aruncare de la margine, teoretic o acțiune bună de atac a oaspeților. Popa a scăpat pe contraatac (2-0). Scorul pauzei și cel final a fost stabilit încă din minutul 41. Oaspeții au scos penalty la o intervenție întârziată a portarului gazdă. Ionuț Popa l-a transformat. În partea secundă, Scundu a avut mai mult posesia, și-a creat ocazii de a egala, dar nu a reușit să mai înscrie.

S-a terminat 2-1. Un aport important la acest succes și la existența echipei din Pesceana îl are Nicolae Nedeluț. ”Aguas” e liderul grupului și cel care reușește să atragă tinerii către fotbal la Pesceana. Unul din componenții echipei este chiar fiul său cel mare, Mario, alături de care face echipă bună în defensivă.