Trei vâlcence, aproape să producă surpriza campionatului în Liga Florilor

La turneul de la Bistrița, din Liga Florilor, printre partidele programate s-a regăsit și cea dintre HC Zalău și CSM București. Formația pregătită de Gheorghe Tadici a făcut un joc bun și a fost aproape să producă surpriza campionatului. Sălăjencele au câștigat prima repriză a meciului (scor 15-12). S-au ținut scai de adversare până în minutul 59. Cristina Neagu a înlăturat emoțiile liderei și a înscris, în ultimele secunde, pentru 29-27 în favoarea CSM-ului. Neagu a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 11 goluri. Din tabăra echipei din Zalău s-a remarcat Alexandra Severin (8 goluri), dar și vâlceanca Cristina Mitrache, cea mai prolifică jucătoare dintre cele aflate sub comanda lui Tadici, cu 9 goluri marcate. Cristina putea să aibă o eficacitate și mai mare, însă a ratat două din cele șapte aruncări de la 7 metri pe care le-a executat. Pentru cei care au uitat, Mitrache este handbalista originară din zona Drăgășaniului, formată la Vâlcea, campioană la nivel de junioare, care a suferit o operație pe inimă în urmă cu câțiva ani. A avut puterea să revină, s-a reacomodat cu competiția în Suedia, iar cu ajutorul lui Gheorghe Tadici a prins din nou aripi, ajungând chiar în atenția selecționerilor României, pentru Naționala mare. Cristina a fost și în tur cea mai bună marcatoare a echipei sale în meciul cu București. Atunci a înscris 8 goluri. În total, are șapte partide în acest campionat în care a fost cea mai prolifică jucătoare a formației zălăuane.

Nu e singura vâlceancă de la Zalău care a crescut în valoare alături de Tadici. Și portarul Raluca Kelemen a beneficiat de șanse la Zalău, a profitat de încrederea care i s-a acordat și a devenit un goal-keeper interesant pentru multe echipe din Liga Florilor. De asemenea, pentru Zalău evoluează și Bianca Berbece, jucătoare formată de Nicoleta Lazăr, la poalele Capelei. Bianca a marcat de două ori săptămâna trecută, împotriva echipei CSM București.