Atletism

Trei sportivi, 10 medalii pentru Vâlcea la Naţionalele de Atletism masters, de la Bucureşti

La finele săptămânii trecute, la Bucureşti a avut loc Campionatul Naţional de Atletism Masters. La acest concurs, judeţul Vâlcea a fost reprezentat de trei sportivi de la CS Chimia: Cristina Marciuc, Mihaela Pasăre şi Ion Rădoi. Ca de fiecare dată, atleţii noştri s-au ridicat la cel mai înalt nivel. Împreună au obţinut 10 medalii. La categoria 40+, Cristina Marciuc a cucerit trei titluri de campioană naţională la triplusalt, aruncarea greutăţii şi săritura în lungime şi o medalie de argint la înălţime. La 45+, Mihaela Pasăre a urcat de patru ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. A luat aur la înălţime, triplusalt, greutate şi suliţă. Veteranul dintre veteranii prezenţi la întrecerea din Capitală, Ion Rădoi, a obţinut două medalii de bronz la 100 şi 200 metri, la categoria +70. De pe pista stadionului din Bucureşti, Cristina Marciuc a ajuns pe plajă. S-a relaxat şi s-a recuperat, timp de câteva zile, la malul Mării Negre, în Bulgaria. Se pregăteşte acum pentru Campionatul Balcanic de Atletism Masters, care va avea loc în Albania, la Korce, între 17 şi 19 septembrie. La Balcaniadă va participa şi Mihaela Pasăre.