Atletism

Trei medalii de aur şi una de bronz pentru atletele vâlcene, la Naţionalele Under 18

Vineri, 16 aprilie şi sâmbătă, 17 aprilie, la Piteşti s-a desfăşurat etapa finală a Campionatului Naţional de Atletism dedicat categoriei Under 18. Confirmând prestaţiile anterioare, la acest concurs s-au evidenţiat şi câteva sportive vâlcene. Trei titluri naţionale au ajuns la poalele Capelei. Ștefania Uţă a câştigat cursa de 400 metri. A ajuns la finiş în 56,54 secunde. Iarina Ungureanu a terminat prima cursa de 400 metri garduri, cu un timp de 63,32 secunde. Ambele sportive sunt pregătite de către Alina Enescu şi legitimate la Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” şi CSM Oneşti. Atât Ștefania, cât şi Iarina, s-au mai bucurat de un ”aur”, dar la ştafetă, cu echipa din care au mai făcut parte alte două vâlcence, Medeea Muşulete şi Alesia Băcanu. Medeea a fost aproape de o medalie şi la 100 metri plat. Sportiva pregătită de Marinela Mirea, la CNMB, s-a clasat pe locul 4. În aceeaşi cursă, de 100 metri plat, Ștefania Balint, de la Chimia şi LPS Braşov, a obţinut al treilea timp din concurs şi a fost recompensată cu medalia de bronz. La Naţionalele Under 18 au participat 474 de sportivi (de la 101 cluburi), dintre care 230 au fost la feminin.