Liga IIIFotbal

Thriller la Focșani! Capăt de drum pentru SCM Rm. Vâlcea! ”Municipalii”, învinși în minutul 120, după ce au condus de două ori

După ce a ratat promovarea directă în Liga a II-a, în urma celor două baraje contra celor mai bune formații din Seria a V-a a Ligii a III-a, SCM Rm. Vâlcea a mai primit o șansă să facă pasul către nivel superior. A intrat în recalificări. În semifinale a înfruntat-o pe CSM Focșani. Meciul a avut loc miercuri după-amiază, pe terenul echipei vrâncene.

A fost cald, lume multă și un joc în care vâlcenii au evoluat în nota obșinuită. Gazdele au părut mai hotărâte să obțină victoria. Au avut posesie, câteva ocazii bune în startul partidei. Răzvan Gherguș s-a remarcat în câteva rânduri, prima dată la o acțiune în care focșănenii au scăpat în postură de 1-1 cu el. Oarecum contrar cursului jocului, în minutul 32 SCM a preluat conducerea. Un corner executat bine de Neagu, o recentrare a lui Vlad Ionescu și o minge pusă pe tavă lui Claudiu Trașcă au schimbat tabela: 0-1. Golul le-a dat mai mult curaj elevilor lui Mangalagiu, care au încheiat repriza pozitiv. Gazdele au revenit de la vestiare, după pauză, mai hotărâte, iar în minutul 50 au reușit egalarea. Gorovei a marcat pentru 1-1 după o fază suspectă de off-side. În minutul 72 au început să apară și schimbările în tabăra oaspeților. A intrat Mario Iordache în locul lui Neagu. S-a dovedit o schimbare inspirată. După o fază care nu anunța nimic, o recuperare a vâlcenilor la mijlocul terenului, un un-doi între Pîrvu și Tilioiu și o pasă lateral stânga, Mario Iordache și-a păcălit adversarul și a adus iar SCM-ul în avantaj. Era minutul 82 și tabela indica 2-1 pentru Vâlcea. Părea să fie golul care ne duce în finala pentru Liga a II-a. În minutul 89 a picat, însă, cerul pe jucătorii din Zăvoi. Ciobanu a marcat pentru 2-2 și a trimis meciul în prelungiri. Căpitanul Vâlcii, Dede Trașcă (39 de ani) a rezistat 115 minute, în condițiile în care abia a revenit după două săptămâni în care a stat cu piciorul în ghips. Ambele echipe au fost epuizate în extra-time. Părea că se joacă la trecerea timpului și atât gazdele, cât și oaspeții, așteaptă fluierul lui Colțescu pentru loviturile de departajare. Thriller-ul a continuat, însă, pentru Vâlcea. După ce a condus de două ori și s-a văzut egalată, a doua oară aproape de minutul 90, în minutul 120, chiar înainte ca Sebi Colțescu să pună capăt jocului, Alex Zaharia a adus bucuria pentru gazde, marcând un gollazo, dintr-un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă. 3-2 și CSM Focșani va juca finala pentru Liga a II-a, pe teren propriu, cu CS Dinamo București, învingătoarea din celălalt joc (scor 3-1 pentru alb-roșii în confruntarea cu Ghiroda). Vâlcea a ratat a doua promovare consecutivă, după cea din Liga a IV-a, în Liga a III-a și va continua în cel de-al treilea eșalon. Capul sus, băieți!

CSM Focșani: S. Preda – Săpunaru (cpt.), Ciopa, Perju, Tamași, Toba (Cr. Ciobanu 63′), A. Mazilu (A. Dumitru 46′, D. Toader 101′), Gorovei, R. Enache, M. Stancu, Tchassem (A. Zaharia 46′). Rezerve neutilizate: Niczuly – Dănilă, M. Negoiță, D. Oprea, R. Ungurianu. Antrenor: Călin Moldovan

SCM Râmnicu Vâlcea: Gherguș – Lăzărescu, Pîrvu (Simeanu 90′), Neagu (Iordache 72′), Tilioiu (Geantă 90′), Bărbuți, Georgescu, Ov. Popescu, Lazăr, Trașcă (cpt.)(Bîrzan 114′), Vlad Ionescu (Olaru 78′). Rezerve neutilizate: Dumitru, Turcu, Săraru, Orbișor. Antrenor: Gabriel Mangalagiu