Liga IVFotbal

Terenul de la Pietrari le-a purtat noroc! Băbenarii, din nou victorioși. Pleașcă, cel mai bun jucător de la Alunu, eliminat. Oaspeții, așteptați să plătească o ușă spartă

În această săptămână, FC Băbeni a jucat la Pietrari. Cocheta bază sportivă din comuna administrată de Nicolae Moraru le-a purtat noroc lui Răzvan Milosteanu și colegilor săi, care au un parcurs perfect în retur. Sâmbătă au câștigat cu scorul de 7-2 confruntarea cu Alunu. Nu a fost un meci ușor pentru băbenari. Diferența a fost făcută în repriza secundă. Prima parte a întâlnirii, încheiată la egalitate, 0-0, a fost marcată de un scandal. Cel mai bun fotbalist al oaspeților, fostul Divizionar A Marian Pleașcă (care a jucat, în trecut, pentru Pandurii Tg. Jiu, FCSB, FC Voluntari, Gaz Metan Mediaș) a primit al doilea galben cu puțin timp înainte de pauză. Au fost proteste și după primul. Al doilea, după un duel în care Pleașcă l-ar fi lovit cu palma peste față pe Adrian Tănăsie, în încercarea de a proteja mingea, a inflamat și mai mult spiritele. Roșia, nemulțumit de decizie, a primit, de asemenea, roșu. Din nefericire, nervii au cedat și s-au răsfrânt și asupra ușii de la vestiarele de la Pietrari, care a fost spartă.

”Prima repriză a fost echilibrată. După evenimentul de pe final, în care oaspeții au cedat nervos, noi am stat de vorbă la pauză, iar băieții au înțeles ce avem de făcut. Ne-am calmat și am jucat ce trebuie într-o astfel de conjunctură. Omul în plus nu e o garanție pentru victorie, dacă nu reușești să-ți păstrezi concentrarea. Am deschis scorul, ne-am dublat avantajul, apoi nu s-a mai pus problema învingătoarei, ne-am detașat. Vali Bogorodea (2), Vătășescu (2), Lăzărescu, dintr-un penalty scos de Drăghia, Țolea și eu am marcat. La 4-0 și la 6-1 am primit golurile. Despre faza din prima repriză nu vreau să intru în amănunte. Nu mă pot pronunța la primul galben al lui Pleașcă, dar la al doilea i-a dat peste față jucătorului meu. Are ochiul negru. Oricum, am întâlnit o echipă bună, mult schimbată față de ce știam. Pentru noi urmează un meci dificil, la Mădulari. Și ei joacă acum fără presiune și rezultatele sunt mai bune”, a declarat Răzvan Milosteanu, antrenorul-jucător de la Băbeni.

Nicușor Bivolaru, oficialul de la Băbeni, a precizat că următorul meci de pe teren propriu va fi la Ionești: ”Vrem să-i mulțumim domnului primar Nicușor Moraru pentru sprijinul acordat, că ne-a pus la dispoziție baza sportivă din Pietrari. Ne pare rău pentru ușă. Domnul Gabi Birăruț, de la Alunu, a promis că săptămâna viitoare va cumpăra ușa. Sunt convins că se va ține de cuvânt. Nu ne vom întoarce încă la Băbeni. Următorul meci de pe teren propriu, cu Unirea Tomșani, îl vom juca la Ionești”.