Teodor Olaru, cel mai bun judoka din România la categoria Under 18, la +90 de kilograme

Pentru judoul vâlcean, anul 2020 are semne bune. Sau cel puţin pentru multiplul campion naţional Teodor Olaru. În ultimii cinci ani acesta a cules laurii victoriei la toate campionatele naţionale, la categoriile de vârstă şi de greutate la care s-a încadrat. Nici de această dată nu a ratat titlul naţional. Elevul profesorilor Ion şi Ionuţ Luciu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Naţionalele de Juniori II şi Cadeţi, care au avut loc la Hunedoara, în week-end-ul trecut. Teo s-a impus la categoria +90 de kilograme. Fratele său, Andrei Olaru, s-a clasat pe locul 5 la categoria +73 kilograme, într-o competiţie la care au luat startul 45 de sportivi. Andrei s-a impus în şase din cele opt meciuri în care a intrat pe tatami. Lui Teodor Olaru titlul obţinut la Hunedoara i-a asigurat participarea la Campionatul Balcanic. Acesta va reprezenta România la întrecerea care va avea loc în Turcia între 24 şi 26 aprilie. În altă ordine de idei, clubul Chimia a mai fost reprezentat la Naţionalele de Juniori II şi Cadeţi şi de Cristina Dumitrescu (locul 7 la categoria 70 kilograme), Robert Munteanu, Robert Stroe şi Tudor Baltac. Sportivii vâlceni au avut parte, la Hunedoara, de susţinerea preşedintelui Asociaţiei Judeţene de Judo, Viorel Pană. (S.S.)