Liga 6

Ştiinţa Roşiile, primul punct şi primele goluri, după două etape de secetă

După victoria la limită, 1-0, cu Livezi, Ştiinţa Roşiile a intrat într-un con de umbră. A fost o perioadă de secetă în Liga a VI-a. După trei etape grele, una în care a stat şi două în care a pierdut clar, cu 4-0 în faţa liderei, Olteţul Zătreni şi cu 6-0 la Roeşti, jucătorii coordonaţi de Bogdan Ioana au reuşit să se bucure din nou de goluri în Seria Est. Sâmbătă după-amiază, Ştiinţa a remizat, scor 2-2, cu Recolta Laloşu. Oaspeţii au început jocul mai bine. Un lob peste portar a făcut diferenţa în prima repriză. Mihai Sanda a deschis scorul. Laloşu a mai avut oportunităţi de a majora diferenţa, însă s-a opus portarul Andy Iordache. Gazdele au echilibrat jocul. Ristoiu a scăpat singur cu portarul advers şi nu a fost singurul care s-a aflat într-o postură bună. Până la urmă, Ştiinţa a egalat. Păun a marcat pentru 1-1. În minutul 50, Roşiile a trecut la timonă. Din faţa băncilor de rezerve, Silviu Curteanu a trimis un şut centrare, în careu, portarul a anticipat greşit traiectoria mingii, l-a sărit balonul şi s-a dus în poartă: 2-1. O greşeală în defensiva gazdelor, a făcut ca scorul să devină din nou egal, în minutul 74. Portarul şi apărătorul nu s-au înţeles, s-au încurcat reciproc, iar Sanda a profitat: 2-2. Ştiinţa a avut timp să încline balanţa în favoarea sa. Au mai fost ocazii, dar nevalorificate. În minutul 90, a cerut şi un penalty. Jocul s-a încheiat cu o remiză. Rezultatul le menţine pe Laloşu şi Roşiile în lupta pentru locul 2. Cele două se află la egalitate de puncte, la o lungime distanţă de Roeşti şi două de echipa de pe locul secund, Făureşti.