Liga IIFotbal

Ştefan Pănoiu a debutat pentru Rapid în Liga a II-a

Rapid Bucureşti a debutat în Liga a II-a cu o remiză albă, 0-0, cu Farul Constanţa. A venit, însă, şi timpul primei victorii. Sâmbătă, 10 august, formaţia pregătită de Daniel Pancu s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa Concordiei Chiajna, echipă venită în eşalonul secund de la Liga I. Toate golurile au fost înscrise în prima repriză. Printre jucătorii pe care Pancu s-a bazat în acest meci s-a regăsit şi tânărul fotbalist vâlcean Ştefan Pănoiu, format la CS Hidro de către profesorul Emil Popescu. Pănoiu a prins 30 de minute pe teren. A intrat în minutul 60, înlocuindu-l pe Demici, accidentat. Ştefan a fost aproape de a-şi trece în cont un assist. În prelungiri, l-a servit în careu pe Jorza, însă şutul acestuia nu a prins spaţiul porţii. Rapid este una dintre pretendentele la promovarea în Liga I. Mai are, însă, mult de muncă până acolo.

În etapa a treia, formaţia alb-vişinie va juca, în deplasare, cu Turris Tr. Măgurele, echipă pregătită de Erik Lincar, unde, în această vară, a fost cooptat şi fotbalistul vâlcean Cătălin Pîrvulescu, precum şi fostul goal-keeper şi antrenor cu portarii de la Flacăra Horezu, Florin Matache. (S.S.)