Karate

Sportivii de la Saishin Karate Do au obţinut şapte medalii la Naţionalele de Interstiluri

Rm. Vâlcea s-a transformat, pentru câteva ore, în capitala karate-ului românesc. S-a întâmplat acest lucru duminică, 9 aprilie, când în Sala Sporturilor „Traian” s-au reunit cei mai buni sportivi ai cluburilor de karate din ţară, cu ocazia participării la Campionatul Naţional de Interstiluri, dedicat cadeţilor, juniorilor şi seniorilor. Bineînţeles, la acest concurs au fost prezenţi şi sportivi de la clubul Saishin Karate Do din Rm. Vâlcea. Aceştia au urcat de şapte ori pe podium. Au fost trei medalii de argint şi patru de bronz. Diana Iliescu a cucerit titlul de vicecampioană naţională la kata senioare. Tot pe locul 2 s-au mai clasat echipele de kata cadeţi şi kata senioare. Din formaţia feminină au făcut parte Diana Iliescu, Maria Diaconu şi Silvia Niţă, în timp ce echipa masculină a fost formată din Rareş Constantin, Mihai Păunescu şi Andrei Stoenescu. Bronzul le-a revenit sportivilor: Ioana Moţoi (kumite, junioare, -60 kg), Alin Niţu (kumite, cadeţi, -60 kilograme) şi Amalia Văduva (kumite, cadete, -45 kg). De asemenea, pe ultima treaptă a podiumului au urcat şi cadetele din echipa feminină de kata: Daria Ceauşescu, Andreea Nedelcu şi Isabelle Marinescu. (S.S.)