K1

Sportivii de la Academia „Radu Zarioiu” şi Werdum Evolution BJJ au venit cu 11 medalii de la Campionatul Naţional de Grappling No-Gi şi Sumo

Sâmbătă, la Bucureşti, a avut loc Campionatul Naţional de Grappling No-Gi şi Sumo, o competiţie care a atras cei mai buni luptători din ţară. Aşa cum era de aşteptat, Academia Radu Zarioiu a fost reprezentată de câţiva sportivi extrem de bine cotaţi, care, de altfel, s-au şi impus fără probleme în faţa adversarilor cu care s-au întâlnit în ring.

Zarioiu – aurul la grappling, Cotora – campion, al 2-lea an, la categoria grea

Campionul european la MMA Radu Zarioiu a câştigat aurul la grappling – 85 kg şi argintul la sumo. Alexandru Cotora a concurat la sumo – categoria grea şi, pentru al doilea an consecutiv, este campionul României. Acesta a participat şi la grappling, situându-se pe locul 2. O figură foarte bună a făcut şi de această dată şi Paţira Alexandru care, la grappling, la categoria sa, a câştigat locul 3. Rezultate deosebite au avut şi sportivii de la echipa regretatului Leonard Gugulici. Astfel, la categoria sa, Alexandru Ghinea, de la Werdum Evolution BJJ, s-a impus pe locul 2 la sumo şi pe 3 la grappling. Răzvan Popa a câştigat bronzul la ambele stiluri de luptă, la fel şi Berto. Chiar dacă pregătirea şi-o fac la cluburile lor şi, adesea, se antrenează şi împreună, toţi competitorii de la Vâlcea au luptat la Bucureşti sub steagul CS Chimia.

Pregătiri intense pentru Campionatul Naţional de Kempo K1, din 28 mai

Următoarea competiţie la care vor participa luptătorii de la Râmnicu Vâlcea va fi Campionatul Naţional de Kempo K1, programat luna viitoare, pe 28 mai, tot la Bucureşti. Academia „Radu Zarioiu” pregăteşte pentru această competiţie nu mai puţin de 10 sportivi de diferite categorii. Până atunci, însă, se pregătesc să întâmpine sărbătorile de Paşti, iar campionul european Radu Zarioiu, Adam Nicolae, unul dintre antrenorii de la academie, dar şi ceilalţi colegi ai lor au dorit să profite de ocazie pentru a le ura toate cele bune sponsorilor care le sunt alături, partenerilor, susţinătorilor, elevilor şi tututor vâlcenilor. De asemenea, le-au reamintit tuturor cât de important este sportul pentru sănătate, aşa că vă aşteaptă în număr cât mai mare la sală.