Liga IVFotbal

Sparta, victorie în ultima deplasare a sezonului, în Liga a IV-a

Sâmbătă, la Vlădești, Chimia a jucat ultimul meci al campionatului pe teren propriu, la Vlădești, iar Sparta a avut ultima deplasare din Liga a IV-a. Partida s-a terminat favorabil oaspeților. Vicelidera s-a impus cu 5-1 pe un teren acceptabil pe jumătate (a fost tunsă iarba doar pe linii și o parte din teren). Deschiderea scorului s-a produs după 10 minute de joc. Streinu, din dreapta, a prins un șut din ”drop”, din colțul careului și a adus-o pe Sparta în avantaj: 0-1. După alte 10 minute, Vali Mihalcea a șutat în ”cros”, din stânga, bară și golul de 0-2. La acest scor, au marcat și gazdele, după o fază fixă. Mușuroia a trimis balonul în plasă, însă golul nu a fost validat pe motiv de off-side, spre nemulțumirea fundașului de la Chimia, care a susținut contrariul. Până la finalul reprizei s-au mai consemnat două bare. Cu poarta goală, Gabi Rizea a trimis balonul în transversală, iar la cealaltă poartă, în minutul 44, atacantul de la Chimia, Cătălin Duminică, din dreapta, din alergare, a încercat să reducă din diferență cu un șut pe colțul lung. Mingea s-a oprit în bara laterală.

În minutul 52, Vali Mihalcea a scăpat în stânga și a fost ”letal”: 0-3. Apoi, în minutul 54, Gabi Rizea s-a revanșat pentru ratarea monumentală din prima repriză și a înscris pentru 0-4. În minutul 72, după o aruncare de la margine executată la prima bară de Cîrstea, căpitanul Chimiei, Cosma a ciupit mingea, a făcut o piruetă pe lângă portarul advers și l-a păcălit: 1-4. Gazdele au fost aproape să mai înscrie o dată, dar în poarta proprie. Băița a respins nefericit în spate, dar l-a salvat bara. În minutul 77, după o centrare din corner venită de la Mihalcea, Darius Preda a stabilit scorul final: 1-5.

La final, oficialii de la Chimia (Gabi Glodeanu și ceilalți conducători ai clubului) au mulțumit gazdelor de la Vlădești, care le-au pus la dispoziție baza sportivă pe parcursul acestui sezon.