Fără categorie

Sparta Rm. Vâlcea a cucerit Cupa României (faza județeană)

Duminică, 6 iunie, pe stadionul Brothers, din Rm. Vâlcea, a avut loc finala fazei județene a Cupei României, între singurele două echipe înscrise în această competiție, Sparta Rm. Vâlcea și Chimia 1973 Rm. Vâlcea. A fost un meci echilibrat, în care ambele echipe și-au creat ocazii de a înscrie. Deși Sparta părea că pleacă cu prima șansă, Chimia a dat o replică bună și nu a mai cedat fizic, neapărat, așa cum s-a întâmplat în multe meciuri din minicampionatul Ligii a IV-a. Prima șansă de a deschide scorul i-a aparținut formației pregătită de Miță Lungan și Romeo Chelcea. Chebar, dintr-o lovitură liberă din partea stângă, l-a încercat pe Ucă, însă portarul Chimiei și-a făcut datoria. ”Dică” Popa a avut apoi două situații bune de a o aduce pe Sparta în avantaj, dar tabela a rămas neschimbată. La jumătatea reprizei, Claudiu Rădescu a pătruns în partea dreaptă și a centrat pefect, pe 11 metri, însă niciun coechipier nu a fost acolo, să împingă balonul în plasă. A intervenit Streinu, de la Sparta, care a îndepărtat pericolul, timițând balonul peste poartă, în corner. În minutul 40, Ucă s-a evidențiat din nou. După o fază dezvoltată în partea dreaptă, dinspre tribună, ”Dică”, din 6 metri, a deviat balonul cu capul, spre colțul lung. Portarul Chimiei s-a opus golului. Chimiștii ar fi putut intra la pauză în avantaj, după o centrare bună a lui Creangă, din lovitură liberă, dar Gogete a păstrat scorul ”alb”.

Și în partea secundă s-a jucat pe contre. Fiecare echipă a avut șansa sa de a marca. La Chimia, cea mai importantă a fost ratată de Costi Vlăsceanu, care rămăsese, la un moment dat, singur cu portarul. Imediat, în minutul 65, ocazia s-a răzbunat. După o fază frumoasă, ca la antrenament, mingea a ajuns la Neacșu, care a adus-o pe Sparta în avantaj: 1-0. Chimia nu a dezarmat. A forțat egalarea. Dintr-o lovitură liberă din poziție centrală, de la 20 metri, Alin Savu a sperat să relanseze jocul, dar Gogete a reținut balonul, fără emoții. Imediat, Chimia a cerut și un 11 metri, pentru un presupus henț, la o fază în care mingea i-ar fi sărit în mână jucătorului Spartei. Buși a lăsat jocul să continue. Apoi, în minutul 88, după o degajare bună a lui Gogete, mingea a ajuns la Fredy Dumitru, care a trimis o boltă peste Ucă și a dus scorul la 2-0. Sică Bălțățeanu, cu o poftă imensă de joc din primul minut în care a intrat pe teren, a închis tabela în minutul 90, după o execuție frumoasă, din partea stângă: 3-0.

Imediat după finalul jocului, s-a abătut potopul peste baza Brothers. Ploaia nu i-a împiedicat pe jucătorii gazdă să sărbătorească pe teren câștigarea primului trofeu din istoria clubului. Adrian Comănescu a premiat, la final, ambele echipe. A fost acordat și un trofeu individual, iar acesta a mers la portarul Spartei, Andrei Gogete, desemnat jucătorul finalei. Pe 28 iulie, Sparta va reprezenta județul Vâlcea la faza națională a Cupei României.

Sparta Rm. Vâlcea: Gogete – Pătrașcu, Văcaru, Dumitru, Neacșu, Voicu, Bolovan (76 – Roșianu), Chebar, Streinu, Șt. Popa (55 – Bălțățeanu), Cl. Popa.

Chimia 1973 Rm. Vâlcea: Ucă – Marius Vasile (81 – Brozbă), Mușuroia, Băița, Creangă (66 – Cîrstea), Oprea, Cosma, Vlăsceanu (84 – Tache), Rădescu, Vlădoi, N. Popa (46 – Savu).