Liga IVFotbal

Sparta, campioană de iarnă! La Mădulari a jucat în 10 timp de 70 de minute. Urmează banchetul de final de an

Sparta Rm. Vâlcea a încheiat anul fotbalistic 2022 cu încă o victorie. Deși a avut parte de un meci dificil, a reușit să se impună la Mădulari. Alexandru Popa și Gabi Rizea au marcat pentru lidera Ligii a IV-a. Au fost singurele goluri ale partidei. Formația pregătită de Mihai Lungan și Romeo Chelcea e campioană de iarnă. Are 13 victorii și două egaluri în 15 etape.

”Am început bine meciul de la Mădulari. Am deschis scorul în minutul 15, apoi, în minutul 20, am rămas în inferioritate numerică. «Dică», pe o contră, s-a dus cu capul înainte. Involuntar l-a lovit în față pe Georgel Stanciu. Arbitrul a văzut sânge, o tăietură urâtă și a scos cartonașul roșu. Nu avem ce să contestăm. Normal, a fost mai dificil în 10, dar am gestionat bine jocul. Și gazdele, 11 contra 11, apoi când s-au aflat în superioritate, și-au creat ocazii. Au încercat, normal, să ne pună probleme, să joace mai agresiv, așa cum se joacă la acest nivel, dar în partea secundă am mai înscris o dată și am terminat partida învingători. Contează doar cele trei puncte. «Hibernăm» pe primul loc. Mulțumim jucătorilor, sponsorilor, suporterilor, antrenorilor, inclusiv celor de la copii și juniori, presei și tuturor celor care ne-au susținut în acest an, unul foarte greu, pe care îl încheiem cu bine. Campionatul nu e jucat. Nu am câștigat nimic. Mai avem mult de muncă, încă 15 finale. Cred că lupta se va duce între 2-3 echipe, care s-au cam desprins deja de restul plutonului. Cea care va greși mai puțin, va lua titlul județean. Noi vom continua antrenamentele până aproape de sărbători. Apoi vom intra în vacanță, pentru 2-3 săptămâni. Nu pleacă nimeni. Intenționăm să realizăm 5-6 transferuri. Mihai Lungan decide ce jucători vor veni. Căutăm să ne întărim. Vom promova în continuare jucători tineri, dar vrem să existe un mix între ei și cei cu experiență. Vor fi numai vâlceni, așa ne-am propus. Continuă și investițiile la baza sportivă. Noi nu putem decât să-i mulțumim lui Marius Voican pentru condițiile pe care ni le oferă prin Brothers Sport Hub. Vom avea și un banchet de final de an, pe 9 decembrie, la restaurantul Kyos Cuisine Bar, din centrul Râmnicului, unde jucătorii sunt invitați alături de soții, prietene. Suntem cu toții o familie și e normal să ne întâlnim și într-un cadru festiv, la final de an”, a transmis Romeo Chelcea, președintele clubului Sparta, după ultima etapă a anului din Liga a IV-a.