Situaţia se complică şi pentru Flacăra Horezu. A ajuns la cea de-a treia înfrângere consecutivă

După egalul cu Potcoava, din etapa a V-a, Flacăra Horezu o început să o ia la vale. Vineri, 15 octombrie, a ajuns la cea de-a treia înfrângee consecutivă. ”Olarii” au pierdut la limită, cu 1-0, confruntarea din deplasare, cu Universitatea 2 Craiova. Pe un teren aproape impracticabil, plin de apă, de bălţi, gazdele au început mai bine jocul, au încercat să pună presiune pe poarta apărată de Sporea încă din primele minute. Situaţia s-a schimbat după minutul 10, când o greşeală copilărească a lui Benga i-a adus pe horezeni într-o situaţie favorabilă. După ce luase un galben pentru că şi-a dat maleta jos fără să ceară permisiunea arbitrului (practic s-a dezbrăcat pe teren), Denis Benga (jucător tocmai revenit la ”satelit” de la echipa mare, pentru care evoluase într-un amical), a avut o intrare neglijentă, prin alunecare, în jumătatea de teren a echipei din Horezu, de ”portocaliu”. A primit al doilea galben şi şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Elevii lui Narcis Enăchescu au încercat să profite de omul în plus. Au fost aproape de deschiderea scorului. În minutul 12, Verdeş a trimis balonul în transversală. La jumătatea reprizei şi Bîrzan, jucător plecat din curtea Craiovei (la fel ca Pătulea sau Dobre, dar care a şi avut şansa de a debuta la echipa mare) a ratat o ocazie mare. În minutul 31, Mihai Roman, fotbalist din lotul primei echipe, revenit pe teren după o lungă absenţă, care încearcă să prindă ritm de joc la echipa a doua, a trecut uşor de Ovye, care a fost prins pe picior greşit. Atacantul Știinţei a căzut în careu. Arbitrul a făcut semn că jocul poate continua. A venit, însă, o semnalizare de la margine. Asistentul a indicat faptul că Roman a fost tras de tricou în afara careului. Nu s-a dat penalty, ci lovitură liberă de pe 16 metri şi cartonaş roşu pentru fundaşul nigerian al Flacărei, considerându-se că a oprit o situaţie clară de înscriere a unui gol. Decizia a stârnit nemulţumire în tabăra horezenilor, mai ales că a fost luată de asistent. Ovye a mers la vestiare. Este al doilea roşu pe care îl ia în acest sezon, el fiind eliminat şi în meciul de debut, cu Minerul Costeşti.

Și cum un rău nu vine niciodată singur, chiar înainte de pauză, în minutul 44, gazdele au trecut în avantaj în urma unei faze fixe. Iepure a centrat, iar Denis Guţă l-a învins pe Sporea cu o lovitură de cap. În partea secundă, ”olarii” au continuat lupta prin mocirlă, dar nu au mai avut prospeţime, luciditate. Partida s-a încheiat la scorul de 1-0 în favoarea gazdelor, care s-au apropiat la doar un punct de Flacăra. Cu o etapă înainte de finalul turului, Horezu se află pe ante-penultimul loc. În runda viitoare va primi vizita echipei de pe podium, Sporting Roşiori. ”Olarii” speră să-şi revină şi să producă surpriza, aşa cum au arătat că sunt capabili, spre exemplu, în meciul de la Filiaşi. La partida cu Roşiori va reveni, cel mai probabil, şi Vişan, care a absentat în Bănie din cauza unei probleme medicale.
Flacăra: Sporea – Burcea, Ovye, M. Diaconescu, Pătulea, Dobre, Verdeş, Georgescu, Bîrzan, Dobrin, Dinu. Au mai jucat: Nuţă, Kenneth, Ionuţ Marian, Mihăilă şi Nistor.