Liga 6Fotbal

Scundu a învins o echipă de pe podium! Victoria, dedicată lui Titi Țăpîrlan

Sâmbătă, 11 martie, s-a reluat și Liga a VI-a. Primele care au jucat au fost echipele din Seria Sud. Zorile Scundu a confirmat forma bună din turul campionatului. Terenul de la Orlești, pe care va juca o perioadă, până la refacerea celui propriu, a purtat noroc formației din comuna administrată de Mihai Blejan. Zorile a câștigat cu 2-0 confruntarea cu o echipă aflată pe podium, Oltețul Bălcești, care pierduse doar trei partide în tur. Codruț Gherman, cu o ”rachetă” de la 35 de metri a deschis scorul la Orlești. 1-0 a fost și la pauză. Scorul final, 2-0, a fost stabilit de Ovidiu Cojocaru, în ultimele minute.

”Este început de campionat care ne ridică enorm moralul. Știam că putem câștiga. Cei de la Bălcești au jucat și ei bine, dar noi am fost mai buni ca ei și am triumfat. Toți am muncit și am alergat pentru cele 3 puncte, ne-am luptat până la ultima fază. Ne-au ajutat enorm de mult și meciurile de pregătire, în special pe partea fizică. Îmi felicit colegii pentru munca și dăruirea din teren. Îi dedicăm victoria domnului președinte Titi Țăpîrlan, care duminică va împlini vârsta de 63 ani. Îi mulțumim pentru tot efortul și toată contribuția adusă la această echipă și că e mereu lângă noi”, a transmis Răzvan Cavaleru, jucătorul echipei din Scundu, după debutul cu dreptul în retur.