Liga NationalaHandbal

SCM, trei meciuri, trei victorii în Liga Florilor!

După succesul de joi, cu SCM Craiova, echipa de handbal vâlceană s-a deplasat la Baia Mare, pentru confruntarea cu Minaur, de duminică seara, contând pentru cea de-a treia etapă din Liga Florilor. Meciul contra nou-promovatei a fost mai greu decât ne-am fi aşteptat. Gazdele au deschis scorul din 7 metri, apoi şi-au majorat avantajul. SCM a marcat pentru prima dată în minutul 6, prin Samara da Silva (2-1). Gazdele s-au aflat la timonă până în minutul 11. Marta Lopez a reuşit egalarea (5-5), cu un gol din apropierea semicercului propriu. Imediat, vâlcencele au preluat conducerea, tot graţie ibericei, însă gazdele au restabilit echilibrul pe tabelă. În minutul 20, aveam două goluri avans, dar finalul reprizei a aparţinut băimărencelor, care au intrat la pauză cu un avantaj minim: 12-11.
În partea secundă, timp de 20 de minute, Minaur a avut iniţiativa. A fost tot timpul echipa care a dictat ritmul. Nu s-a putut desprinde, însă, la mai mult de două goluri, astfel că suspansul s-a menţinut până spre final. În minutul 49, după o intervenţie bună a portarului Yulya Dumanska, Samara da Silva a readus SCM-ul la conducere: 19-20. Elevele lui Pera nu au reuşit să mărească ecartul. S-a mers „cap la cap” până în minutul 55. La 23-22 pentru Baia Mare, Alicia Fernandez a transformat cu precizie o lovitură de la 7 metri, s-a făcut 23-23, apoi Baia Mare a ratat atacul, iar Marta Lopez a dus scorul la 24-23 pentru SCM. Imediat a apărat iar Dumanska, nici noi nu am valorificat pe atac, însă gazdele şi-au pierdut luciditatea. În minutul 59, Ana Maria Popa a punctat pentru 25-23 şi a încheiat socotelile. Deşi s-a chinuit la Baia Mare, SCM Rm. Vâlcea şi-a îndeplinit obiectivul. Şi-a trecut în cont cel de-al treilea succes din acest sezon, victorie care o menţine pe primul loc în Liga Naţională de Handbal Feminin.

Pentru gruparea municipală au înscris în meciul cu Minaur: Marta Lopez (7 goluri), Samara da Silva (4), Alicia Fernandez (4), Iryna Glibko (3), Maria Gavrilă (2), Ana Maria Popa (2), Alexandra Badea (1), Cristina Florica (1) şi Raluca Băcăoanu (1). Gazdele au beneficiat în acest meci de opt lovituri de la 7 metri, toate valorificate. SCM a avut patru lovituri de penalitate, trei transformate de Fernandez şi una ratată, în debutul partidei, de Glibko. În următoarea etapă, cea de-a patra a sezonului, trupa lui Florentin Pera va juca, pe teren propriu, cu HC Zalău. Meciul va avea loc joi, 20 septembrie, cel mai probabil de la ora 18.00. (S.S.)