Fără categorie

SCM Rm. Vâlcea a trecut și (de) Dunărea. ”Municipalele” au urcat pe locul 2

Sâmbătă, 15 mai, la o oră obișnuită pentru antrenament, nu neapărat pentru un meci oficial, în primul joc al zilei de la Rm. Vâlcea, din etapa a 23-a a Ligii Florilor, SCM a întâlnit Dunărea Brăila, o altă formație din prima jumătate a clasamentului, care și-a propus să prindă un loc de cupă europeană. Cum s-a întâmplat și în precedentele trei partide (disputate recent), elevele lui Florentin Pera au predat o lecție de handbal. Trupa lui Neven Hrupec a avut replică doar în primele minute. A condus cu 1-0, apoi în minutul 6, cu 5-4. A avut șansa de a se desprinde la două goluri, dar nu a profitat. În minutul 10, Aardahl a adus din nou echipa de la poalele Capelei în avantaj și de atunci a început urcușul pentru SCM. Apărarea a fost din nou… ”beton”, chiar fără Trifunovic și Minevskaja, accidentate. Batinovic nu a primit gol timp de 13 minute. Și Vâlcea a irosit multe atacuri. În 12 minute a punctat de doar trei ori. Cu opt minute înainte de finalul primului mitan, tabela indica 9-6 în favoarea campioanei României. La final de repriză, SCM avea cu șapte goluri mai mult decât adversara sa: 15-8, rezultat stabilit de Roberta Stamin, după un contraatac.

Victoria părea securizată. Vâlcea a fost echipa mai concentrată, mai organizată, care a făcut mai puține greșeli, iar evoluția scorului a fost normală pentru ce s-a întâmplat pe teren. Din partea secundă, de remarcat ar fi reușita senzațională a Asmei Elghaoui, din minutul 45. A înscris deși se afla cu spatele la poartă și ținută în marcaj pe semicerc, de adversare. Golul a contat pentru scorul de 22-14. Cea mai mare diferență a fost de 9 goluri în favoarea SCM-ului (28-19, în minutul 56). A marcat Nikolic la acest scor, din propria jumătate de teren, în poarta goală, după o recuperare la 9 metri.

Până la urmă, au rămas doar șase goluri. Formația coordonată de Florin Pera a câștigat jocul cu scorul de 29-23 și a urcat pe locul 2, unde va rămâne cel puțin până în această după-amiaza, când Minaur Baia Mare va întâlni Măgura Cisnădie.

Pentru Brăila, dintre vâlcence a jucat doar Nicoleta Safta. Mădălina Zamfirescu s-a aflat în tribună. Safta a și înscris de două ori. Cea mai bună marcatoare a formației de la malul Dunării a fost Dmitrovic, cu cinci goluri. Viitoarea jucătoare a SCM-ului, Elena Dache, a marcat de trei ori în poarta Vâlcii. Pentru formația câștigătoare, cele mai multe goluri le-a înscris iar Kiki Liscevic:8. Patru au fost din 7 metri. Au mai punctat: Gonzalez (4), Fernandez (3), Aardahl (3), Elghaoui (3), Glibko (2), Nikolic (2), Stamin (2), Lopez (1), Dăscălete (1).

În ultima etapă a turneului de la Vâlcea, duminică, 16 mai, la Energetic, SCM va înfrunta ”cenușăreasa” Ligii Florilor, pe Activ Prahova Ploiești. Va fi ultimul ”antrenament” înaintea derby-ului cu CSM București, care va avea loc joi, 20 mai, de la ora 18.30, la Sf. Gheorghe.