SCM Rm. Vâlcea termină sezonul pe podium în Liga Florilor. Urmează derby-ul cu Rapid!

SCM Rm. Vâlcea şi-a îndeplinit obiectivul. Şi-a asigurat locul de cupă europeană pentru sezonul viitor. Formaţia de la poalele Capelei va primi medaliile de bronz. Pentru a nu mai conta rezultatele din ultimele două runde, ”municipalele” aveau nevoie de o victorie cu Ştiinţa Bucureşti, penultima clasată. Au obţinut-o fără să forţeze. Oaspetele au dat o replică bună în prima repriză, au făcut primul pas, au dictat ritmul minute bune, când Vâlcea le-a permis. Primul mitan s-a încheiat favorabil bucureştencelor. Ştiinţa a intrat la pauză în avantaj: 14-15. În partea secundă, SCM a avut de îndeplinit o simplă formalitate. A apăsat puţin piciorul pe acceleraţie şi ”acul” s-a dus la +8: scor 31-23 în minutul 50. Au fost şi 9 goluri în plus pentru SCM. Ratările din final ale elevelor lui Bent Dahl, cele şase minute fără gol marcat, au făcut ca trupa din Capitală să piardă mai blând, la diferenţă de cinci goluri. La capătul celor 60 de minute s-a consemnat 34-29 pentru SCM. Liscevic a fost cea mai prolifică jucătoare din tabăra Vâlcii, cu şapte goluri marcate. Iryna Glibko a punctat de şase ori. Au mai înscris pentru formaţia de pe locul 3 din Liga Florilor: Stamin (5), Lupei (4), Elghaoui (4), Gorshenina (3), Levchenko (2), Klicovac (1), Nikolic (1), Bucur (1). Din tabăra Ştiinţei s-a remarcat Andreea Coman, autoare a 9 goluri. Pentru ”roş-albastre” a fost a 18-a victorie din acest sezon. Mai au un egal şi cinci înfrângeri. Ultimele două meciuri ale campionatului mai contează doar pentru palmares. SCM nu poate termina mai jos de locul 3, dar nici mai sus. Handbalistele din Sala Traian vor fi pe 26 mai la Bistriţa, iar în ultima etapă vor juca acasă cu lidera Rapid Bucureşti. Meciul din ultima etapă este programat în Polivalenta vâlceană pe 29 mai. Până atunci, însă, Glibko şi colegele sale mai au Final Four-ul Cupei României, care se va disputa în week-end-ul care urmează, la Mioveni. În semifinale, SCM va avea aceeaşi adversară ca în ultima etapă din campionat, pe Rapid Bucureşti. Partida se va juca sâmbătă, 21 mai, de la ora 15.30 şi va fi transmisă pe TVR 1.