SCM Rm. Vâlcea, prima victorie din retur

Azi (luni, 26 aprilie), la Bistrița, SCM Rm. Vâlcea a debutat în returul Ligii Florilor. Formația pregătită de Florentin Pera a înfruntat SCM Craiova. În prima repriză, gruparea din Bănie a ținut ritmul, a fost mai mereu în spatele Vâlcii. La pauză, diferența a fost de doar două goluri în favoarea trupei de la poalele Capelei (13-11). În partea secundă, ”municipalele” s-au distanțat pe tabelă. Au avut la un moment dat un avantaj chiar și de șase goluri. Tot șase au fost și la final. SCM s-a impus scorul de 26-20 și privește cu încredere spre următorul meci de la Bistrița, care va avea loc marți, 27 aprilie, de la ora 14.45. Campioanele vor da piept cu CSM Slatina.

În confruntarea cu Craiova, cea mai bună marcatoare a Vâlcii a fost Kiki Liscevic, cu șapte goluri (4 din 7 metri). Elghaoui și Gonzalez au punctat de câte cinci ori, Roberta Stamin și-a trecut în cont patru goluri. Au mai înscris: Lopez (3), Aardahl (1) și Marin (1). Pentru Craiova, Țicu și Zamfir au marcat câte cinci goluri. Au fost urmate de Andreea Adespii, fosta jucătoare a Vâlcii, care a punctat de patru ori. Pe lista marcatoarelor s-au mai regăsit: Savu (2), Colac (2), Șelaru (1), Ion (1).