Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea dezamăgește într-un meci care ar fi trebuit să reprezinte un galop de sănătate!

Duminică, 23 aprilie, în zi de mare sărbătoare creștină, SCM Rm. Vâlcea a avut meci la Cisnădie. Handbalistele de la poalele Capelei ar fi trebuit să aibă o misiune ușoară în fața unei formații care nu a impresionat în acest sezon. A fost așa doar în primul mitan. Părea că jocul va reprezenta un galop de sănătate pentru elevele lui Bent Dahl, care la un moment dat au avut un avans chiar de opt goluri. În două rânduri s-a întâmplat acest lucru. Un aport important la această diferență l-a avut și Daciana Hosu, care a apărat trei aruncări de la 7 metri și a mai avut și alte intervenții, într-o fază rămânând neînvinsă din două situații de 1/1 cu adversarele. A fost 11-18 la pauză și ”municipalele” se gândeau deja la confruntarea următoare, cu HC Zalău.

În partea secundă, însă, s-au comportat ca niște junioare, care cedează atunci când adversarul pune puțină presiune pe ele. Jocul s-a schimbat total. Nici poarta nu a mai mers, au reapărut erorile neforțate, pase greșite, șuturi slabe. Din minutul 48, când sibiencele au venit la doar un gol în spate (scor 25-26), roș-albastrelor au început să le tremure și mai rău mâinile. Hosu, neatentă, i-a trimis mingea în brațe lui Roșu, care a penalizat-o. Apoi, Fujita a luat jocul pe cont propriu. A marcat pentru 15-17, tot ea a recuperat în apărare, a plecat pe contraatac și a finalizat pentru 25-28. A apărut o eliminare de 2 minute. Băcăoanu a fost trimisă pe bancă.

SCM a trecut cu bine peste moment, dar De Jong a greșit în atac, apoi Glibko a ratat o aruncare de la 7 metri. Tot rău le-a mers vâlcencelor. Au pierdut iar în atac, iar în minutul 54, din 7 metri, cu o boltă, Caliskan a egalat: 29-29.

Finalul a fost de infarct. Neagu a adus Măgura în avantaj, cu un gol din extremă, Glibko a egalat la 30. Hosu a apărat, Bucur a marcat pentru 30-31, iar apoi arbitrii au dat mingea echipei din Cisnădie pe o forțare în atac cerută de Vâlcea. De Jong a fost eliminată. S-a făcut 31-31. Glibko a înscris pentru 31-32, dar Cisnădie a restabilit echilibrul ușor, poarta fiind goală (32-32).

Dahl a cerut time-out cu 30 de secunde înainte de final. Au fost momente de neînțeles. SCM pregătea faza de atac, să repună de la 9 metri. Arbitrii au ținut jocul întreupt câteva secunde, au dat o eliminare de bancă la Măgura, apoi au indicat punctul de la 7 metri. Fujita a adus iar Vâlcea în avantaj, cu 14 secunde înainte de final. Vâlcencele nu au reușit să se calmeze, să gestioneze aceste momente și au primit gol în ultima secundă.

S-a terminat 33-33, rezultat care dezamăgește și pune și mai mult în pericol îndeplinirea obiectivului pentru Vâlcea, un loc în primele 5, care să-i permită participarea în cupele europene, în sezonul viitor. Chiar dacă are program mai greu, la ce erori face Vâlcea, Brăila rămâne cu prima șansă la ocuparea locului 5. Pentru SCM urmează duelul cu HC Zalău, care va avea loc sâmbătă, 29 aprilie, de la ora 15.45, în Sala Traian.

Au marcat, pentru SCM, la Cisnădie: Glibko (11 goluri), Fujita (9), Bucur (4), Elghaoui (4), De Jong (2), Ianăși (1), Hansson (1), Florica (1).

La gazde s-au remarcat Gariaeva, cu 9 goluri și Guarieiro, cu opt reușite.