Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea, debut cu dreptul în noul sezon al Ligii Florilor

Sâmbătă, 31 august, campioana României la handbal feminin, SCM Rm. Vâlcea, a debutat în noul sezon al Ligii Florilor. În Sala ”Traian”, în prezența a aproape 1500 de spectatori, ”municipalele” au făcut uitat eșecul din Supercupă, cu CSM București. Elevele lui Pera au câștigat confruntarea cu Dunărea Brăila, o echipă care s-a întărit puternic în această vară.

Campioanele au dictat ritmul pe tot parcursul meciului. Au condus cu 3-0, cu 4-1, apoi, în minutul 12, oaspetele au egalat în urma unui contraatac, prin Czeczi: 4-4. A fost singurul moment în care Dunărea Brăila s-a aflat la egalitate cu echipa vâlceană. În rest, tot timpul SCM a fost cu un pas sau chiar mai mulți în față. La pauză, tabela înregistra șase goluri diferență: 13-7.

În debutul părții secunde, Dunărea a redus din handicap și a ajuns la doar o lungime în spate. Vâlceanca Nicoleta Safta a marcat pentru 15-14. Amenințate din nou cu egalarea, vâlcencele au luat lucrurile în serios și i-au scutit pe suporteri de un final cu emoții. Confruntarea s-a încheiat la aceeași diferență ca în prima repriză, de șase goluri: scor 24-18.

SCM s-a evidențiat mai ales în faza de apărare, despre care s-a tot spus în ultimele săptămâni că ar fi vulnerabilă. O evoluție bună a avut și portarul Marta Batinovic, care a evitat golul în mai multe rânduri. De asemenea, Diana Ciucă, specialista apărării aruncărilor de la 7 metri, s-a opus jucătoarelor adverse de două ori. De menționat ar mai fi și că Alicia Fernandez a revenit pe teren, după o accidentare ce a ținut-o câteva săptămâni pe margine.

În runda a doua a campionatului, SCM Rm. Vâlcea va juca, în deplasare, cu CSM Slatina. Partida va avea loc la finele săptămânii viitoare.

Au marcat pentru SCM în partida cu Dunărea Brăila: Norgaard (6), Fernandez (4), Gonzalez (4), Glibko (3), Lopez (3), Elghaoui (2), Băcăoanu (1) și Liscevic (1).

Pentru trupa pregătită de Aurelian Roșca au marcat: Dache (4), Dmitrovic (3), Tiron (3), Safta (2), Czeczi (2), Udriștoiu (2), Coteț (1), Ichim (1). (S.S.)