Liga NationalaHandbal

SCM, la un pas de a pierde titlul naţional. Dunărea Brăila, aproape de a detona „bomba” în Polivalentă

Joi, 28 martie, după pauza provocată de acţiunile echipelor naţionale, Liga Florilor s-a reluat cu meciurile celei de-a 20 etape. Printre partidele programate s-a regăsit şi cea de la Vâlcea, dintre SCM, lidera campionatului şi cea de-a zecea clasată, Dunărea Brăila. Unii spuneau că această confruntare va reprezenta un galop de sănătate pentru gazde, alţii că „municipalele” vor avea meci greu împotriva formaţiei lui Relu Roşca. Cei din urmă au avut dreptate. Deşi, în prima repriză şi în anumite momente din cea de-a doua brăilencele nu au dat dovezi că pot pune probleme, pe final au reuşit să ţină în suspans întreaga suflare handbalistică din România.

Oaspetele au început meciul curajos, cu două goluri marcate de Tudor şi Dache, însă SCM a egalat în minutul 6. Apoi, lidera campionatului a preluat conducerea şi s-a distanţat treptat pe tabelă. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în minutul 22, când Vasileuskaya a înscris pentru scorul de 13-6. Până la pauză, oaspetele au mai redus din handicap, ajungând la cinci lungimi în spatele SCM-ului: 16-11. Nimeni nu prevestea un final de infarct. Practic, se punea doar problema diferenţei de scor.

În minutul 39, încă era linişte în Sala „Traian”. „Municipalele” aveau avansul de la pauză (21-16). Pe nesimţite, acesta s-a evaporat în următoarele minute, iar trupa lui Roşca (pentru care au jucat şi Munteanu, Shutska şi Krnic, despre care s-a spus că ar fi fost trimise la echipa a doua, ca urmare a eşecului din Cupă) a ajuns, în minutul 51, la doar un gol în spatele grupării vâlcene. Cu cuţitul la os, elevele lui Pera, profitând şi de faptul că oaspetele au jucat şase minute (cumulat) în inferioritate numerică, au preluat iar controlul jocului şi s-au dus la trei goluri (26-23), cu trei minute înainte de final, însă Dunărea a luptat până în ultima secundă.

Dumanska a primit un gol uşor, iar Brăila a ajuns, cu un minut înainte de final, în postura de a forţa un rezultat de egalitate. La 26-25, am avut atacul, iar handbalistele SCM-ului au reuşit să ţină de minge şi să se menţină în ofensivă până la expirarea timpului de joc. S-a terminat 26-25 şi „municipalele” au răsuflat uşurate. O mică greşeală ar fi fost fatală pentru Vâlcea! Un rezultat de egalitate ar fi echivalat, în proporţie de 99,9 la sută, cu pierderea titlului naţional.

Poate că acest semnal de alarmă tras de Dunărea Brăila a fost binevenit pentru SCM, care trebuie să ia mult mai în serios următoarele adversare dacă îşi doreşte să rămână în fruntea ierarhiei Ligii Florilor.

Glibko şi colegele sale mai au de jucat cinci „finale” până la sfârşitul sezonului. Următoarea, din Liga Florilor, va fi pe 7 aprilie, tot în Sala „Traian”, cu Corona Braşov. Până atunci, duminică, 31 martie, SCM o va înfrunta pe CSM Galaţi, în Cupa României, partidă care se va desfăşura la Vâlcea de la ora 15.30. (S.S.)