Şase etape de suspendare, cea mai drastică sancţiune dictată de Comisia de Disciplină a AJF în această săptămână

În week-end-ul trecut, s-au disputat ultimele meciuri din 2019, din Liga a V-a. Unii jucători s-au oficiali şi-au luat rămas bun de la campionat cu abateri de la regulament. Arbitrii au consemnat în raport mai multe derapaje. Comisia de Disciplină a analizat toate cazurile, inclusiv cele de la Liga a IV-a şi i-a sancţionat pe cei care au greşit coform prevederilor din Regulamentul Disciplinar. Cea mai drastică sancţiune a fost luată cu un jucător de la Montana Iz. Rece, care în prelungirile partidei cu Viitorul Pietrari l-a bruscat (împins) pe arbitrul asistent. Acesta a primit şase etape de suspendare şi o penalitate sportivă de 500 lei. Confruntarea a fost câştigată de oaspeţi cu scorul de 4-1. Toate golurile s-au marcat după pauză. Pietrărenii au condus cu 3-0, după ”dubla” lui Vasile Dina şi reuşita lui Călinoiu. În minutul 90+2, Bogdan Dumitrescu a redus din handicap, însă două minute mai târziu acelaşi Dina a pus punct final jocului la 4-1. La această fază a primit Dumitrescu roşu. L-a certat pe ”tuşier” că nu a anulat golul pentru un presupus off-side. În afară de Dumitrescu, de la Iz. Rece, Comisia de Disciplină i-a mai sancţionat pe:

Liga a IV-a

• Florentin Tortolea, de la echipa CS Guşoeni, a fost sancţionat cu trei etape de suspendare şi 200 lei amendă, conform art. 65.lit. a din R.D., abatere comisă în meciul cu AS Mihăeşti;
• Dumitru Stanciu, de la echipa CS Mădulari, a fost sancţionat cu o etapă de suspendare şi 60 lei amendă, pentru cumul de cartonaşe galbene, abatere comisă în meciul cu Victoria Frânceşti;
• Alin Mateescu, de la echipa Victoria Frânceşti, a fost sancţionat cu două etape de suspendare şi 100 lei amendă, conform art. 65.1 lit. b din R.D., abatere comisă în meciul cu CS Mădulari;
• Alexandru Anghel, de la echipa Foresta Malaia, a fost sancţionat cu două etape de suspendare şi 200 lei amendă, conform art. 65.lit. a din R.D., abatere comisă în meciul cu ACS Vâlcea Sport;
• Alexandru Pătraşcu, de la echipa Inter Lăpuşata, a fost sancţionat cu o etapă de suspendare şi 60 lei amendă pentru cumul de cartonaşe galbene, abatere comisă în meciul cu Lotru Brezoi;
• Eduard Drăghici, de la echipa Inter Lăpuşata, a fost sancţionat cu două etape de suspendare şi 200 lei amendă, conform art. 65.lit. a din R.D., abatere comisă în meciul cu Lotru Brezoi;

Liga a V-a

• Constantin Dănuţ Tâmplărescu, de la echipa Cerna Copăceni, a fost sancţionat cu două etape de suspendare şi 150 lei amendă, conform art. 65.lit. a din R.D., abatere comisă în meciul cu Progresul Măldăreşti;
• Alexandru Gheorghe Ciucă, de la echipa Păstorul Vaideeni, a fost sancţionat cu o etapă de suspendare şi 40 lei amendă, conform art. 63.1. lit. g din R.D., abatere comisă în meciul cu Viitorul Oteşani;
• Constantin Enea, de la echipa Cerna copăceni, a fost sancţionat cu două etape de suspendare şi 150 lei amendă, conform art. 65.lit. a din R.D., abatere comisă în meciul cu Progresul Măldăreşti;
• Robert Cristian Giurea, de la echipa Luceafărul Pesceana, a fost sancţionat cu două etape de suspendare şi 150 lei amendă, conform art. 65.lit. a din R.D., abatere comisă în meciul cu Olteţul Bălceşti 2014.