Liga IIIFotbal

Sărbătoare, în Treapt! Flacăra e în Final 4!

După o primă parte a sezonului foarte bună, problemele financiare de la Flacăra Horezu au condus către plecări importante din Treapt. Au părăsit echipa jucători buni, de calitate, unii cu experiență. Puțini credeau că formația horezeană va mai reuși să se păstreze pe locurile fruntașe. Adrian Popa, Gabi și Marian Deaconescu au strâns rândurile, au completat lotul cu fotbaliști de caracter, motivați, care au demonstrat că atunci când există dorință mare, orice se poate realiza. Flacăra, la început cu obiectivul de a evita retrogradarea, a terminat sezonul regular pe podium în Seria a VI-a a Ligii a III-a și va intra chiar în lupta pentru semifinalele pentru promovarea în cel de-al doilea eșalon. În 18 etape a pierdut doar patru meciuri. E la egalitate cu Roșiori, aflată pe locul secund și la opt puncte în spatele liderei, din Alexandria. Meciul care a adus bucuria în tabăra ”cocoșilor” a fost cel cu Universitatea Craiova 2. Pentru a nu avea emoții că ies din play-off, horezenii aveau nevoie de o victorie. Debutul partidei din Bănie a fost, însă, nefast pentru Flacăra, care s-a văzut condusă din minutul 2. Neață a deschis scorul cu un șut plasat, la vinclu. În minutul 8 s-a făcut 2-0. Pe un contraatac, Neață a centrat, iar Cîrpici, cu capul, a majorat avantajul formației lui Corneliu Papură. Flacăra a avut puterea să revină. În minutul 16, dintr-un șut deviat, Mitru a redus din diferență (2-1). În partea secundă vâlcenii au înclinat balanța în favoarea lor. Trașcă a scos un penalty în minutul 73. A fost faultat clar, din spate, de un adversar. Tot el a transformat lovitura de pedeapsă și a adus egalarea (2-2). În minutul 86, Precup a șutat în blocaj, mingea a revenit la Andrei Stanciu, care a declanșat fiesta în tabăra oaspeților. 2-3 a fost și la final.

Adversarii au început foarte bine meciul. Am fost conduși cu 2-0, dar am avut puterea să revenim. Băieții merită toate felicitările. Au dat dovadă de mare caracter. Au crezut până la capăt și am reușit să întoarcem scorul. Tot respectul pentru ei, pentru ce am realizat împreună. E un lucru extraordinar că am ajuns în play-off. Foarte puțini ne dădeau șanse. Le mulțumim tuturor celor care au crezut în noi până la capăt și ne-au fost alături. Avem o echipă frumoasă. Mulțumesc și colectivului tehnic, colegilor mei, Gabi Precup și domnul Marian Deaconescu. E și meritul celor care au jucat aici în prima parte a sezonului și trebuie să le mulțumim și lor. Jos pălăria pentru toți băieții! Așa cum am obișnuit, vom trata serios toate meciurile și de acum înainte. Va fi o luptă puternică în play-off, întâlnim echipe foarte bune”, a declarat, la cald, Adrian Popa, la finalul unui capitol bun pentru fotbalul horezean.

În Bănie au evoluat pentru Flacăra: Sporea – Stanciu, Buliga, Pintilie, Ivan, Precupă, Vrabie, Moise, Mitru, Trașcă, A. Popa. Au mai intrat: Defta, Mirică, Moldovan, Șandru și Habet.