Acasă Liga II S-a tras la sorţi ţintarul Ligii a II-a!

S-a tras la sorţi ţintarul Ligii a II-a!

122
0

Miercuri, 20 iulie, la sediul Federaţiei Române de Fotbal, a avut loc tragerea la sorţi pentru stabilirea programului sezonului regular din Liga 2 Casa Pariurilor. Competiţia se va desfăşura în două faze: prima fază a competiţiei, la care vor participa 20 de echipe, va consta într-un sezon regular, doar tur, cu un total de 19 etape, iar a doua fază a competiţiei va consta într-un play-off şi un play-out. La play-off vor participa primele şase clasate, iar la play-out celelalte 14 echipe rămase, împărţite în două grupe, A şi B, cu câte şapte echipe fiecare. Play-off-ul se va disputa în formatul tur-retur, cu un total de 10 etape. Play-out-ul se va disputa într-un singur tur, cu un total de 7 etape. Împărţirea celor 14 echipe din play-out în cele două grupe se va face în conformitate cu următoarea schemă, aprobată în cadrul Comitetului Executiv al FRF din 18 august 2020, în funcţie de locul ocupat la finalul sezonului regular, după cum urmează: Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19; Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20.
La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 şi 4 vor juca meciuri de baraj în dublă manşă, cu ocupantele locurilor 7 şi 8 din play-out-ul Superligii, după următoarea schemă: Locul 3 din Liga 2 contra locului 8 din play-out-ul Ligii 1; Locul 4 din Liga 2 contra locului 7 din play-out-ul Ligii 1; Echipele gazdă din manşa tur a barajului vor fi stabilite prin tragere la sorţi.
În ceea ce priveşte retrogradarea, din fiecare grupă a play-out-ului vor retrograda direct echipele clasate pe locurile 6 şi 7, în timp ce ocupantele locului 5 din fiecare grupă vor juca un meci de baraj în dublă manşă pentru menţinerea în Liga 2 Casa Pariurilor. Echipa gazdă din manşa tur a barajului va fi echipa din grupa A.
În ceea ce priveşte ordinea retrogradării în Liga 3, aceasta este dată în primul rând de poziţia ocupată la finalul play-out-ului, iar apoi, în cazul a două echipe aflate pe acelaşi loc în grupe diferite, de punctele acumulate la final de play-out.

Programul sezonului regular al Ligii 2, ediţia 2022-2023

Etapa 1 – 06.08.2022

CS Comunal Şelimbăr – FC Braşov
Politehnica Timişoara – Unirea Constanţa
Progresul Spartac – Dinamo Bucureşti
SC Oţelul Galaţi – Politehnica Iaşi
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Dumbrăviţa
Unirea Dej – FK Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna – CSM Slatina
Steaua Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
Gloria Buzău – Ripensia Timişoara
Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Etapa 2 – 13.08.2022

FC Braşov – Minaur Baia Mare
Ripensia Timişoara – Unirea Slobozia
Metaloglobus Bucureşti – Gloria Buzău
CSM Slatina – Steaua Bucureşti
FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
CSC Dumbrăviţa – Unirea Dej
Politehnica Iaşi – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dinamo Bucureşti – SC Oţelul Galaţi
Unirea Constanţa – Progresul Spartac
CS Comunal Şelimbăr – Politehnica Timişoara

Etapa 3 – 20.08.2022

Politehnica Timişoara – FC Braşov
Progresul Spartac – CS Comunal Şelimbăr
SC Oţelul Galaţi – Unirea Constanţa
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo Bucureşti
Unirea Dej – Politehnica Iaşi
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăviţa
Steaua Bucureşti – FK Miercurea Ciuc
Gloria Buzău – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Metaloglobus Bucureşti
Minaur Baia Mare – Ripensia Timişoara

Etapa 4 – 27.08.2022

FC Braşov – Ripensia Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Minaur Baia Mare
CSM Slatina – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Gloria Buzău
CSC Dumbrăviţa – Steaua Bucureşti
Politehnica Iaşi – Concordia Chiajna
Dinamo Bucureşti – Unirea Dej
Unirea Constanţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Şelimbăr – SC Oţelul Galaţi
Politehnica Timişoara – Progresul Spartac

Etapa 5 – 03.09.2022

Progresul Spartac – FC Braşov
SC Oţelul Galaţi – Politehnica Timişoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Dej – Unirea Constanţa
Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti
Steaua Bucureşti – Politehnica Iaşi
Gloria Buzău – CSC Dumbrăviţa
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Minaur Baia Mare – CSM Slatina
Ripensia Timişoara – Metaloglobus Bucureşti

Etapa 6 – 10.09.2022

FC Braşov – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina – Ripensia Timişoara
FK Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare
CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia
Politehnica Iaşi – Gloria Buzău
Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti
Unirea Constanţa – Concordia Chiajna
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Dej
Politehnica Timişoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Progresul Spartac – SC Oţelul Galaţi

Etapa 7 – 17.09.2022

SC Oţelul Galaţi – FC Braşov
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
Unirea Dej – Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna – CS Comunal Şelimbăr
Steaua Bucureşti – Unirea Constanţa
Gloria Buzău – Dinamo Bucureşti
Unirea Slobozia – Politehnica Iaşi
Minaur Baia Mare – CSC Dumbrăviţa
Ripensia Timişoara – FK Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti – CSM Slatina

Etapa 8 – 01.10.2022

FC Braşov – CSM Slatina
FK Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti
CSC Dumbrăviţa – Ripensia Timişoara
Politehnica Iaşi – Minaur Baia Mare
Dinamo Bucureşti – Unirea Slobozia
Unirea Constanţa – Gloria Buzău
CS Comunal Şelimbăr – Steaua Bucureşti
Politehnica Timişoara – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – Unirea Dej
SC Oţelul Galaţi – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9 – 08.10.2022

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Braşov
Unirea Dej – SC Oţelul Galaţi
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Steaua Bucureşti – Politehnica Timişoara
Gloria Buzău – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Slobozia – Unirea Constanţa
Minaur Baia Mare – Dinamo Bucureşti
Ripensia Timişoara – Politehnica Iaşi
Metaloglobus Bucureşti – CSC Dumbrăviţa
CSM Slatina – FK Miercurea Ciuc

Etapa 10 – 15.10.2022

FC Braşov – FK Miercurea Ciuc
CSC Dumbrăviţa – CSM Slatina
Politehnica Iaşi – Metaloglobus Bucureşti
Dinamo Bucureşti – Ripensia Timişoara
Unirea Constanţa – Minaur Baia Mare
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Slobozia
Politehnica Timişoara – Gloria Buzău
Progresul Spartac – Steaua Bucureşti
SC Oţelul Galaţi – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej

Etapa 11 – 22.10.2022

Unirea Dej – FC Braşov
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua Bucureşti – SC Oţelul Galaţi
Gloria Buzău – Progresul Spartac
Unirea Slobozia – Politehnica Timişoara
Minaur Baia Mare – CS Comunal Şelimbăr
Ripensia Timişoara – Unirea Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – Dinamo Bucureşti
CSM Slatina – Politehnica Iaşi
FK Miercurea Ciuc – CSC Dumbrăviţa

Etapa 12 – 29.10.2022

FC Braşov – CSC Dumbrăviţa
Politehnica Iaşi – FK Miercurea Ciuc
Dinamo Bucureşti – CSM Slatina
Unirea Constanţa – Metaloglobus Bucureşti
CS Comunal Şelimbăr – Ripensia Timişoara
Politehnica Timişoara – Minaur Baia Mare
Progresul Spartac – Unirea Slobozia
SC Oţelul Galaţi – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua Bucureşti
Unirea Dej – Concordia Chiajna

Etapa 13 – 05.11.2022

Concordia Chiajna – FC Braşov
Steaua Bucureşti – Unirea Dej
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – SC Oţelul Galaţi
Minaur Baia Mare – Progresul Spartac
Ripensia Timişoara – Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – CS Comunal Şelimbăr
CSM Slatina – Unirea Constanţa
FK Miercurea Ciuc – Dinamo Bucureşti
CSC Dumbrăviţa – Politehnica Iaşi

Etapa 14 – 12.11.2022

FC Braşov – Politehnica Iaşi
Dinamo Bucureşti – CSC Dumbrăviţa
Unirea Constanţa – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Şelimbăr – CSM Slatina
Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
Progresul Spartac – Ripensia Timişoara
SC Oţelul Galaţi – Minaur Baia Mare
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Unirea Dej – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Steaua Bucureşti

Etapa 15 – 26.11.2022

Steaua Bucureşti – FC Braşov
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Unirea Dej
Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – SC Oţelul Galaţi
Metaloglobus Bucureşti – Progresul Spartac
CSM Slatina – Politehnica Timişoara
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Şelimbăr
CSC Dumbrăviţa – Unirea Constanţa
Politehnica Iaşi – Dinamo Bucureşti

Etapa 16 – 03.12.2022

FC Braşov – Dinamo Bucureşti
Unirea Constanţa – Politehnica Iaşi
CS Comunal Şelimbăr – CSC Dumbrăviţa
Politehnica Timişoara – FK Miercurea Ciuc
Progresul Spartac – CSM Slatina
SC Oţelul Galaţi – Metaloglobus Bucureşti
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Unirea Dej – Minaur Baia Mare
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Steaua Bucureşti – Gloria Buzău

Etapa 17 – 25.02.2023

Gloria Buzău – FC Braşov
Unirea Slobozia – Steaua Bucureşti
Minaur Baia Mare – Concordia Chiajna
Ripensia Timişoara – Unirea Dej
Metaloglobus Bucureşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – SC Oţelul Galaţi
FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac
CSC Dumbrăviţa – Politehnica Timişoara
Politehnica Iaşi – CS Comunal Şelimbăr
Dinamo Bucureşti – Unirea Constanţa

Etapa 18 – 04.03.2023

FC Braşov – Unirea Constanţa
CS Comunal Şelimbăr – Dinamo Bucureşti
Politehnica Timişoara – Politehnica Iaşi
Progresul Spartac – CSC Dumbrăviţa
SC Oţelul Galaţi – FK Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Unirea Dej – Metaloglobus Bucureşti
Concordia Chiajna – Ripensia Timişoara
Steaua Bucureşti – Minaur Baia Mare
Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 19 – 11.03.2023

Unirea Slobozia – FC Braşov
Minaur Baia Mare – Gloria Buzău
Ripensia Timişoara – Steaua Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Unirea Dej
FK Miercurea Ciuc – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSC Dumbrăviţa – SC Oţelul Galaţi
Politehnica Iaşi – Progresul Spartac
Dinamo Bucureşti – Politehnica Timişoara
Unirea Constanţa – CS Comunal Şelimbăr