S-au răzbunat pentru eşecul din Liga Campionilor pe buzoience

CS Oltchim – HCM Buzău 46-23 (22-15)

* vâlcencele au reuşit să-şi depăşească limitele, HCM Buzău fiind echipa care a primit cele mai multe goluri într-un meci de la campioana României în acest sezon

În ţară, sălile de sport încă se mai umplu când joacă echipa campioană a României. Oltchim este considerată în continuare un geniu al handbalului feminin românesc şi performanţele realizate în ultimii ani sunt apreciate de suporterii din ţară. Nu însă şi de cei de la Vâlcea, care le-au pedepsit pe chimiste pentru ieşirea prematură din Liga Campionilor prin absenţa de la meciurile din campionat. La întâlnirea cu HCM Buzău, ce a avut loc miercuri, 23 martie, Sala Traian a fost aproape goală. În tribune s-au regăsit handbalistele de rezervă ale formaţiei vâlcene, rudele acestora, ziariştii locali, brigada Zăvoi şi alte câteva zeci de persoane. Atmosfera a fost dezolantă, însă chimistele au reuşit să facă abstracţie de lipsa unui public numeros şi călduros. Au părut că au puterea de a depăşi dezamăgirea provocată de neîndeplinirea obiectivului din Liga Campionilor. Au preluat iniţiativa încă din startul partidei cu HCM Buzău, au ţinut echipa oaspete la distanţă şi s-au comportat adecvat unor campioane ale României. Stanca a dat tonul unei victorii la scor a formaţiei vâlcene. Geiger a punctat pentru 1-0, iar apoi Stanca a marcat în cinci minute trei goluri (4-1). Au urmat la „serviciu” Fiera, Ardean şi Farcău, care au dus scorul la 11-4 (minutul 14). Oaspetele au fost ţinute în viaţă doar de Ionescu şi Goran, singurele marcatoare ale buzoiencelor din primele 25 de minute. Repriza s-a încheiat până la urmă la scorul de 22-15 pentru echipa vâlceană, care în partea secundă a continuat să impresioneze, Curea fiind principala responsabilă cu spectacolul. Oltchim s-a impus până la urmă cu scorul de 46-23, marcând astfel o nouă etapă din istoria sa, cea a unui nou început, după dezamăgirea provocată de rezultatele din grupa principală a Ligii Campionilor. În faţa penultimei clasate (poziţie ocupată de oaspete la ora disputării jocului), Oltchim a reuşit să se autodepăşească, marcând 46 de goluri, cele mai multe reuşite într-un meci, în acest sezon de Liga Naţională. Pentru Oltchim au înscris în partida cu HCM Buzău: Ardean (8), Stanca (8), Curea (6), Manea (5), Ozel (5), Fiera (4), Farcău (4), Nechita (3), Geiger (2), Beşe (1). HCM Buzău a punctat prin: Ionescu (10), Goran (6), Constantinescu (2), Stoica (2), Negrea (1), Roşu (1), Radu (1).