Liga I

Robert Popa s-a evidenţiat între buturile FC ”U” 1948, pe Arena Naţională, în meciul cu FCSB

Duminică seara, FCSB a încercat să profite de paşul greşit al principalei favorite la câştigarea campionatului, CFR Cluj şi să mişcoreze diferenţa care o desparte de primul loc. Planurile roş-albaştrilor nu s-au concretizat. Portarul vâlcean Robert Popa s-a opus. A avut o evoluţie bună între buturile formaţiei FC ”U” 1948, în partida de pe Arena Naţională. ”Pantera” din Bănie a scos câteva şuturi imposibile. Formaţia pregătită de Nicolo Napoli a condus-o în două rânduri pe FCSB, cu 1-0, rezultat stabilit înainte de pauză şi cu 2-1, însă a fost egalată de fiecare dată. În minutul 66, Popa a fost surprins de Oaidă, cu un şut din unghi, mingea trecându-i printre picioare portarului vâlcean. Al doilea gol l-a primit din penalty, în prelungirile meciului, de la Keşeru. ”Omologul” său, din poarta FCSB, Vlad, a fost considerat vinovat pentru golul 2 al Craiovei, din lovitură liberă, la colţul scurt. S-a terminat 2-2, rezultat care a nemulţumit ambele tabere. În acest meci a mai fost implicat un vâlcean, arbitrul asistent Marius Badea, care a avut o prestaţie bună.
(FOTO: Fotbal Club Universitatea 1948)