AS Rm. Vâlcea 2016 şi-a consolidat poziţia de lideră în Seria Nord din Liga a V-a

* după victoria pe care a obţinut-o duminica trecută, în deplasare, la Tineretul Surpatele (2-1)

La finele săptămânii trecute, AS Rm. Vâlcea 2016 a obţinut o nouă victorie în campionat şi şi-a consolidat astfel poziţia de lideră în clasamentul Seriei Nord din Liga a V-a. Florin Dinucu şi colegii săi s-au impus de această dată în deplasare, cu scorul de 2-1 (după 0-0, la pauză), pe terenul echipei Tineretul Surpatele. Golurile învingătorilor au fost marcate de Bogdan Nicolaescu şi Petre Vlăsceanu.
„Meciul de la Surpatele n-a fost deloc atât de uşor cum am crezut, dacă era să ne uităm pe clasament. Am fost conduşi la pauză, cu toate că am avut şi noi câteva ocazii, în special pe contraatac. În repriza secundă, am intrat mai bine în joc, am reuşit să înscriem de două ori şi am câştigat. Puteam să mai marcăm şi alte goluri, dar au fost bune şi cele două, care ne-au adus în cont alte trei puncte preţioase. Adversarii n-au prea mai atacat după pauză, dar nu pentru că n-au mai vrut, ci pentru că n-au mai putut. Oricum, ţin să felicit echipa din Surpatele, care nu mai e aceeaşi din tur, dovadă şi meciul cu ACS Vâlcea Sport, de la Căzăneşti, pe care l-au pierdut doar cu 3-2. Cred că echipelor care vor mai juca în retur la Surpatele le va fi greu să mai câştige acolo”, ne-a declarat Florin Dinucu, preşedinte şi jucător la AS Rm. Vâlcea 2016. (N.C.)