Atletism

Record de participare la Memorialul ”Constantin Teofilescu”, de la Drăgăşani. Concursul a avut caracter internaţional

Duminică, 3 noiembrie, la Drăgăşani s-a desfăşurat cea de-a IX-a ediţie a Memorialului ”Constantin Teofilescu”. Concursul de alergare pe şoşea a înregistrat un record de participare. Aproape 300 de tineri au luat parte la evenimentul organizat de AJA, DJST, Liceul Tehnologic ”Brătianu” din Drăgăşani, cu sprijinul Primăriei Drăgăşani şi al altor sponsori. Printre cei care au luat startul în competiţia de la Eurocinema Drăgăşani s-au regăsit chiar şi sportivi din afara ţării, care au ajuns în ţara noastră şi în judeţul Vâlcea prin intermediul programului Erasmus. Unii dintre aceştia au reuşit să se remarce. La senioare, pe locul 3 s-a clasat o sportivă din Ucraina. Cursa s-a întins pe o lungime de aproape 2700 metri. Cristi Orza a precizat că ierarhiile au fost stabilite pe categorii, seniori, juniori şi copii, în funcţie de vârsta participanţilor. Primii clasaţi de la fiecare categorie (primii 5 la seniori şi juniori şi primii 3 la copii, la şcolile generale) au fost recompensaţi chiar şi cu premii în bani, de la 50 lei până la 400 lei. La seniori, concurs care s-a bucurat şi de prezenţa unor atleţi de performanţă, cursa a fost câştigată de Adrian Garcea, de la Pandurii Tg. Jiu. Vâlceanul Ionuţ Drăguşin a terminat întrecerea pe locul 4. La feminin s-a impus Aurelia Florescu, de CSŞ Drobeta Tr. Severin. (S.S.)