Real a pus probleme liderului

Olteţul Zătreni, echipa ce ocupă locul 1 în seria a IV-a de la „Onoare” a avut viaţă grea pe „Santiago Bernabeu” din Cernişoara. Ambiţia gazdelor, alimentată şi de cei câţiva spectatori printre care s-au numărat şi jucători ai echipelor angrenate şi ele în lupta pentru titlul, a făcut ca formaţia lui Ionel Stoica să tremure puţin până să-şi îndeplinească obiectivul. Realul din Cernişoara s-a mobilizat şi a dat o replică bună, în special în prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Însă n-a reuşit să reziste până la final, Olteţul obţinând până la urmă cele trei puncte puse în joc. Oaspeţii au deschis scorul abia în minutul 60, prin Iulian Cercel, iar zece minute mai târziu au beneficiat de un penalti, transformat precis de Bogdan Cercel. S-a făcut 2-0 pentru Olteţul după o fază în care gazdele au rămas şi în inferioritate numerică. S-a considerat că un jucător al Realului, aflat în postură de ultim apărător, a oprit mingea cu mâna, împiedicând-o să intre în plasă. Astfel, misiunea oaspeţilor n-a mai fost atât de dificilă, spre dezamăgirea formaţiei din Cernişoara, care spera măcar într-o remiză. Până la urmă, însă, Olteţul a rămas lider în seria a IV-a, meciul de la Cernişoara încheindu-se la scorul de 3-0 pentru oaspeţi. Ultima reuşită i-a aparţinut lui Alin Stoica, jucător care a tras cortina peste această întâlnire. „Nu ne aşteptam să avem parte de un meci atât de greu. Echipa din Cernişoara s-a mobilizat şi ne-a pus în dificultate, asta şi pentru că în prima repriză n-a vrut să intre mingea în poartă, în ciuda situaţiilor pe care le-am avut. Gazdele s-au agăţat de orice, inclusiv de arbitraj, însă în cea de-a doua repriză am dominat Realul şi n-am mai avut probleme”, ne-a povestit antrenorul echipei din Zătreni după încheierea partidei. Totodată, Ionel Stoica a mai precizat că Olteţul şi-a stabilit şi un obiectiv pentru acest final de tur de campionat: „Ne dorim să terminăm prima parte a sezonului neînvinşi, iar în pauza de iarnă să mai aducem câţiva jucători pentru a întări echipa”.