Liga I

Raul Rusescu, desemnat omul meciului în confruntarea dintre Clinceni şi Sepsi Sf. Gheorghe

După victoria de la Craiova, Academica Clinceni a reuşit să obţină alte trei puncte în Liga I. Formaţia pregătită de Ilie Poenaru s-a impus cu scorul de 2-0, pe teren propriu, în faţa celor de la Sepsi Sf. Gheorghe. Vâlceanul Raul Rusescu a fost demon şi înger pentru Clinceni. Gazdele au deschis scorul după un sfert de oră de joc, prin Chunchukov, apoi, în minutul 41, au avut şansa dublării avantajului, însă Rusescu a ratat lovitura de pedeapsă acordată echipei sale. S-a revanşat două minute mai târziu, când a fost atent pe o minge trimisă neglijent, în spate, în propriu careu, de un adversar, a preluat şi şi-a răscumpărat greşeala: 2-0. A fost şi scorul final. Raul a fost declarat ”omul meciului”. Partida cu Sepsi a fost prima în care pe teren, în primul 11, au apărut toţi cei trei foşti colegi de la Steaua, Cristi Tănase, Gardoş şi Rusescu.

”A fost o victorie muncită, meritată. Am făcut un meci foarte, foarte bun, atât defensiv, cât şi ofensiv. Ne-am creat ocazii, am marcat, puteam să mai marcăm. Important este că la sfârşit am ieşit victorioşi, am adunat încă trei puncte importante şi mă bucur pentru lucrul acesta. Mă bucur de fiecare antrenament, mă bucur de fiecare meci. Îmi face plăcere să fiu aici, am colegi buni şi foarte buni, am colegi care au încredere în mine şi asta mă bucură”, a declarat Rusescu (FOTO: www.academica-clinceni.ro), la finalul întâlnirii. Graţie ultimelor rezultate, Clinceni a ajuns să se gândească la o clasare pe un loc de play-off. Mai sunt multe etape de jucat, însă parcursul din această perioadă dă încredere pentru viitor.